Bogna Skarul

Zamek w Szczecinie. Sprawdzają, dlaczego zapadła się kolumna

Zamek w Szczecinie. Sprawdzają, dlaczego zapadła się kolumna
Bogna Skarul

Nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy Zamek będzie odbudowany.

Nadal nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy budowlanej na Zamku Książąt Pomorskich. Jedna z kolumn podtrzymujących stropy w północnym skrzydle zapadła się i zniszczyła stropy na kolejnych kondygnacjach.

- Ciągle mamy mnóstwo hipotez, ale czekamy na ekspertów i ich zdanie na ten temat - mówi Agnieszka Ciuruś z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. - Nie znamy też żadnych dokładnych terminów zakończenia badań - dodała i wyjaśniła, że Zamek został zobowiązany przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego do zlecenia Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu specjalnych ekspertyz.

- Ale kiedy one będą - trudno mi powiedzieć - odparła. - Może się zdarzyć, że wyniki jednej ekspertyzy sprawią, iż trzeba będzie zlecić kolejną. Podobnie może być z terminami, bo kolejna ekspertyza i kolejne badania wydłużą ten czas oczekiwania na jednoznaczną odpowiedź, co było przyczyną zawalenia. A w tej chwili nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć.

Przyznała przy tym, że katastrofą na Zamku w Szczecinie interesują się specjaliści z całego kraju.

- Taka katastrofa wcześniej nigdzie nie miała miejsca i to jest bardzo interesujące dla osób, które zajmują się tego typu zdarzeniami - tłumaczyła.

Uspakajała jednak, że marszałek województwa zachodniopomorskiego stworzył w budżecie specjalną rezerwę finansową na badanie przyczyn katastrofy. Specjalna pula pieniędzy przeznaczona jest również na odbudowę zniszczeń. Ile to jest i czy wystarczy? Na to pytanie nie jest w stanie odpowiedzieć, bo na razie kosztów całej tej operacji nie da się nawet oszacować.

- Nie wiemy także kiedy zabierzemy się za odbudowę północnej części Zamku - mówiła. - W tym momencie jesteśmy ciagle na etapie prac związanych z zabezpieczeniami, a to jest bardzo trudne. Nadal bowiem ta część skrzydła jest niebezpieczna. Nie można tam wejść nawet w celu zrobienia jakiś specjalnych pomiarów.

Ale nie tylko północne skrzydło zamku jest zamknięte dla zwiedzających, odgrodzono też część dziedzińca.

- W kilku miejscach na Zamku zainstalowano specjalne rysomierze do monitorowania rys na ścianach - dodała Ciuruś.

Na pytanie czy już możliwe jest obejrzenie filmu z przebiegu zamkowej katastrofy (film z monitoringu, jaki zabezpieczyła szczecińska Prokuratura) Agnieszka Ciurus stwierdziła:

- Film nadal jest w prokuraturze i nawet specjaliści z całego kraju jacy przyjechali do Międzyzdrojów na konferencję organizowana przez ZUT w sprawie katastrof budowlanych nie otrzymali pozwolenia aby przeanalizować ten film.

Bogna Skarul

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.