Zakażona koronawirusem 6-latka wyleczona! Pomogło osocze ozdrowieńca, dziewczynka była wcześniej w ciężkim stanie

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Nicole Młodziejewska

Zakażona koronawirusem 6-latka wyleczona! Pomogło osocze ozdrowieńca, dziewczynka była wcześniej w ciężkim stanie

Nicole Młodziejewska

W Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera od ponad miesiąca przebywa sześcioletnia dziewczynka, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jej stan od samego początku był bardzo ciężki. Jednak po tym, jak lekarze zdecydowali się podać jej osocze ozdrowieńca, zdrowie dziewczynki poprawiło się, a zakażenie zostało wyeliminowane.

– Dziewczynka trafiła do nas sześć tygodni temu. Przy przyjęciu od razu widzieliśmy u niej zaburzenia hematologiczne, poza tym miała gorączkę. Oczywiście potwierdziliśmy także obecność koronawirusa

– wspomina prof. Magdalena Figlerowicz, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera UM w Poznaniu.

– Podejmowaliśmy próby leczenia farmakologicznego, podawaliśmy różne leki dopuszczone do terapii u dzieci zakażonych koronawirusem, ale niestety bez efektów - wspimina.

Czytaj też: Koronawirus w przedszkolu w Stobnie Siódmym koło Kalisza. Pracownicy, dzieci i ich rodziny na kwarantannie

Zaburzenia hematologiczne występujące u sześciolatki przez cały czas się pogłębiały. Wystąpił m. in. zanik szpiku kostnego, czy zaburzenia krzepnięcia krwi. – Po porozumieniu z krajowym konsultantem ds. krwiodawstwa oraz z wielkopolską Stacją Krwiodawstwa stwierdziłam, że podanie osocza ozdrowieńca, akurat w przypadku tego dziecka, będzie najbardziej zasadne. Dziewczynka z powodu zaburzeń hematologicznych, które miała, nie była nawet w stanie wytworzyć własnych przeciwciał i tym samym bronić przed zakażeniem – tłumaczy prof. Magdalena Figlerowicz.

I dodaje: – Podanie osocza spowodowało bardzo szybką poprawę. Już po trzech dniach od podania badanie w kierunku koronawirusa było negatywne. Powtórzyliśmy test jeszcze dwukrotnie i te wyniki nadal są ujemne. To bardzo nam pomogło, ponieważ teraz przynajmniej wiemy, że dziewczynka zakażenia się pozbyła.

Mimo braku zakażenia koronawirusem, dziewczynkę czeka dalsze leczenie hematologiczne.

– Jeżeli teraz nie nastąpi zmiana hematologiczna - na co tak naprawdę bardzo liczymy - to nie wykluczone, że w przyszłości dziewczynka może nawet wymagać przeszczepu szpiku

– mówi prof. Figlerowicz.

Obecnie w szpitalu im. K. Jonschera przebywa kilkanaścioro dzieci z podejrzeniem koronawirusa. Nie ma an jednego potwierdzonego przypadku. Jednak od początku pandemii te dane ulegały zmianom.

Zobacz również: Jak pracują oddziały chirurgiczne w Wielkopolsce - kto, co i jak operuje?

– Od marca nasz szpital wykonał badania w kierunku koronawirusa około 600 dzieciom. Tych podejrzeń było naprawdę bardzo dużo. Na to wpływ mają przede wszystkim objawy wskazujące na zakażenie, które u dzieci występują dość często, czyli gorączka, kaszel, złe samopoczucie, duszności. U dzieci takie objawy obecne są przy wielu infekcjach. Łącznie, od marca dodatnie wyniki, potwierdzające zakażenie, uzyskaliśmy łącznie u kilkunastu pacjentów – relacjonuje prof. Figlerowicz.

– Najczęściej pojawiają się objawy infekcji dróg oddechowych – ból gardła, zapalenie płuc. U niektórych dzieci z ciężkim przebiegiem choroby mogą wystąpić zaburzenia smaku i węchu. W zasadzie, podobnie jak u dorosłych.

Jak tłumaczy prof. Magdalena Figlerowicz, na świecie obserwuje się także bardzo ostre objawy zakażeń u dzieci.

– Mówi się w tej chwili o objawach przypominających chorobę Kawasakiego, czyli o takim uogólnionym zespole zapalnym, obejmującym wiele narządów. My również się temu przyglądamy, bo domyślamy się, że u nas również takie zespoły mogą wystąpić – zaznacza prof. Figlerowicz.

I kończy: - Wiemy już z obserwacji światowych, ale też polskich, że przebieg infekcji u dzieci może być różnorodny i nie zawsze łagodny.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Nicole Młodziejewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.