ŻAGAŃ. Wiemy już, na które zadania mogą głosować mieszkańcy Żagania w budżecie obywatelskim

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

ŻAGAŃ. Wiemy już, na które zadania mogą głosować mieszkańcy Żagania w budżecie obywatelskim

Lucyna Makowska

Budowa ścianki wspinaczkowej, strefa aktywności i relaksu przy jednej ze szkół, ale i organizacja festiwali oraz imprez plenerowych znalazły się na liście propozycji mieszkańców Żagania w ramach budżetu obywatelskiego na przyszły rok.

Aż 11 propozycji złożonej przez mieszkańców Żagania w mocno ekspresowym tempie spełniło wymogi formalne, dotyczące lokalizacji czy wartości projektów. Jednak zgłoszony zadań było znacznie więcej, co pokazuj dużą aktywność społeczności miasta w poprawie jego wyglądu czy organizowanych imprez, jednak nie wszystkie spełniły założone w regulaminie wytyczne.

Na czerwcowej sesji radni zdecydowali o reaktywacji budżetu obywatelskiego w mieście, co oznaczało, że mieszkańcy znów będą mieli wpływ na realizację drobnych, osiedlowych projektów.

W założeniach programu znalazła się informacja, o tym, że mogą to być też wydarzenia kulturalne i sportowe.

Miasto wygospodarowało na cel 575 tys. zł. Podział będzie następujący: na duże zadanie i kilka małych. Pierwsze musi zamknąć się w 200 tys. zł, na pozostałe będzie można przeznaczyć po 100 tys. zł. To oczywiście obwarowane jest pewnymi przepisami, mianowicie tym, że ma służyć ogółowi mieszkańców. Dlatego też oprócz typowych remontów ulic chodników znalazły się w propozycjach także Impreza plenerowa „Open Air Rave Party” (30 tys. zł), czy Żagań UNDERGRUND Festiwal 27- 29.08.2020 r. za 41 tys. zł, czy przewidziane na maj obchody dnia weterana za 22,5 tys. zł.

W propozycjach mieszkańców znalazł się też uporządkowanie terenu w obrębie ul. Słowackiego i ul. Keplera ( 180 tys. zł), czy budowa ścianki wspinaczkowej bulderowej za 135 tys. zł, ale i budowa strefy aktywności i relaksu przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II za 195 tys. zł. Mniejszymi zadaniami są: budowa parkingu na osiedlu Bema (do 6 miejsc parkingowych- 65 tys. zł), oświetlenie drogi dojazdowej do budynków przy ul. Asnyka za 61 tys. zł, Adaptacja pomieszczeń Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Żaganiu na gabinet lekcyjny – wraz ze szkolną salą pamięci za blisko 60 tys. zł, rewitalizacja zieleni wzdłuż ulicy Ratuszowej za ok. 96,5 tys. zł czy odbudowa pomnika – krzyża wotywnego księżnej Doroty Talleyrand w górnej części parku pałacowego w Żaganiu za ponad 55 tys. zł.

Głosowanie nad zakwalifikowanymi zadaniami, odbędzie się od 18 września do 4 października. Ostateczne wyniki poznamy do końca października.

Polecane
Żagań.Poleciała głowa komendanta żagańskiej policji. Powód? Szefowie formacji milczą, a ludzie wiedzą swoje...
Zobacz

Lucyna Makowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.