Zacieśnianie kontaktów na trzech frontach

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

Zacieśnianie kontaktów na trzech frontach

Filip Pobihuszka

Powiat ma osobę, która skoordynuje trójstronną komunikację między przedsiębiorcami, starostwem a szkołami zawodowymi.

Działający w starostwie wydział oświaty to kilku pracowników, którzy są odpowiedzialni m.in. za kontakty ze szkołami czy pracodawcami. Z firmami w powiecie kontaktowały się też same szkoły, ale każda na własną rękę. Władze powiatu uznały, że problem szkolnictwa zawodowego i braku pracowników w lokalnych firmach jest na tyle poważny, że potrzebne są intensywniejsze działania. Stąd pomysł, by powołać pełnomocnika do spraw współpracy i kontaktów z przedsiębiorcami, który prowadziłby działania bezpośrednio w terenie. I od wtorku starostwo taką osobę ma. To Violetta Cichomska-Capińska, która w nowosolskim „Spożywczaku” od lat zajmuje się podobną działalnością. Bo faktycznie, do tej pory szkoły indywidualnie dbały o takie kontakty. Teraz starostwo chce to wszystko spiąć w jedną całość. - Chcemy mieć w tym bezpośredni udział. To zbyt poważny temat, zwłaszcza przy takim niżu demograficznym i emigracji młodzieży do innych miast - mówi starosta Waldemar Wrześniak. - Mam doświadczenie w kontaktach z zakładami pracy i wiem jak ważna jest ta trójstronna współpraca. Cel jest taki, by podwyższać kompetencje uczniów. Za tym idzie korzyść dla nauczycieli, bo będąc na praktykach mogą poznać nowe umiejętności czy technologie i przekazać tę wiedzę szerszemu gronu. A zakłady skorzystają na tym bardzo dużo, ponieważ będą mieć gotową kadrę, absolwentów szkół powiatu - wyjaśnia V. Cichomska-Capińska.

Zakres obowiązków pani pełnomocnik to m.in. koordynacja zespołu kierowników praktycznej nauki zawodu, podjęcie współpracy z zakładami w zakresie tworzenia klas patronackich, analiza sytuacji na rynku pracy oraz prognoza zapotrzebowania na umiejętności i kwalifikacje czy przekazywanie zakładom informacji o możliwości uzyskania dofinansowania do organizacji praktyk zawodowych lub staży. A wszystko to na linii pracodawcy - starostwo - szkoły. - Krótko mówiąc, pełnomocnik to osoba, która będzie wszędzie tam gdzie potrzeba będzie uzyskać informację zarówno w jedną jak i drugą stronę - kwituje W. Wrześniak.

Pani pełnomocnik będzie dostępna w starostwie przynajmniej raz w tygodniu, ale przede wszystkim będzie pracować w terenie. Jak podkreśla starosta, w grę wchodzi odwiedzenie wszystkich przedsiębiorców w naszym powiecie, nie tylko tych na nowosolskiej strefie.

Filip Pobihuszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.