Zachodniopomorskie porty łączą Polskę i Chorwację

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Zachodniopomorskie porty łączą Polskę i Chorwację

Marek Rudnicki

Polacy jeżdżą na wakacje do Chorwacji. Teraz w wyniku ustaleń Inicjatywy Trójmorza Zachodniopomorskie zacieśnia współpracę gospodarczą z Rijeką.

Szczecin, Świnoujście i Rijeka. Bliższa współpraca dla wspólnej korzyści

Wczoraj podpisano w Warszawie bardzo ważne porozumienie między portami regionu zachodniopomorskiego i chorwackiego, Rijeki. To pokłosie międzyrządowego spotkania państw Inicjatywy Trójmorza. Porozumienie w pałacu prezydenckim podpisali Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście oraz Marino Juretić, dyrektor wykonawczy Zarządu Portu Rijeka.

Porty łączy już dziś korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk. Oba porty mają podobną infrastrukturę, w tym terminale promowe.

- Chodzi o zacieśnienie współpracy i jeszcze większe promowanie wśród przedsiębiorców obu państw korzystania z obu naszych portów - wyjaśnia Monika Woźniak - Lewandowska z ZPMSiŚ. - To istotne porozumienie dla naszych klientów zainteresowanych obrotem towarowym pomiędzy Europą, a krajami basenu morza Śródziemnego.

Porty łączą dwa morza i dwa państwa

Rijeka, to trzecie co do wielkości miasto w Chorwacji zamieszkałe przez 170 tys. mieszkańców i zarazem największy port tego państwa. Jest on strategicznie usytuowany ze względu na rozbudowę Kanału Sueskiego oraz potencjał do znaczącego rozwoju.

- Mamy wielu klientów zainteresowanych obrotem towarowym nie tylko pomiędzy północną Europą i basenem morza Śródziemnego, ale także Oceanem Indyjskim - mówi Monika Woźniak-Lewandowska z ZPMSiŚ. - Nasze porty, które są portami uniwersalnymi, wykazują duże podobieństwo.

Porozumienie zakłada poszerzenie dwustronnej współpracy w transporcie morskim i przemyśle portowym oraz promocji i wymianie informacji handlowych. Przewiduje się wizyty studyjne specjalistów z obu portów ukierunkowane na wymianę dobrych praktyk i wzajemnych doświadczeń. Możliwe będzie także utworzenie dwustronnych zespołów eksperckich, które zajmą się wdrażaniem postanowień podpisanego aktu.

Zespół portów Szczecin-Świnoujście z chorwacką Rijeką łączy korytarz transportowy, którego nasze porty stanowią początkowy, a Rijeka końcowy element.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.