Oskar Masternak

Za tydzień odbędą się pierwsze w tym roku wybory. Ponad osiemset osób ubiega się o mandat osiedlowych radnych

Za tydzień odbędą się pierwsze w tym roku wybory. Ponad osiemset osób ubiega się o mandat osiedlowych radnych
Oskar Masternak

W Szczecinie działa 37 Rad Osiedli. Liczba ich członków zależy od liczby mieszkańców danego osiedla. Większość z nich liczy 15 osób, jedynie dwie (Pogodno i Gumieńce) liczą po 21 osób. Siódmego kwietnie zdecydujemy o tym, kto w nich zasiądzie.

Rady Osiedli to jednostki pomocnicze Miasta. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim są one pośrednikiem pomiędzy mieszkańcami osiedli, a władzami miasta. Jest to możliwe, ponieważ w ich skład wchodzi nie kto inny jak sami mieszkańcy… wybrani przez swoich sąsiadów. To oni znają więc najlepiej osiedlowe problemy, znają potrzeby lokalnej społeczności, mogą z pełna odpowiedzialnością zabierać stanowisko w sprawach dotyczących przyszłości osiedla, a także samemu inicjować pewne działania i zabiegać o nie.

To Rady Osiedli interweniują w interesie mieszkańców oraz występują w ich imieniu z inicjatywami, propozycjami rozwiązań, zmierzającymi do ulepszenia i poprawy warunków życia mieszkańców, np. dotyczącymi infrastruktury, komunikacji, inwestycji. Rada Osiedla działa również na rzecz zbliżania do siebie mieszkańców jako członków lokalnej wspólnoty osiedlowej i reprezentowania ich w sprawach, które są ważne dla Osiedla.

Każda Rada dysponuje budżetem na inwestycje osiedlowe. W nowej kadencji będzie to kwota 1 000 000 zł dla każdej Rady do wykorzystania w ciągu 5 lat. W ramach tych środków RO mogą proponować do realizacji zadania inwestycyjne na danym osiedlu zgodnie z potrzebami społeczności lokalnej (np. budowa siłowni pod chmurką, place zabaw, budowa chodników, oświetlenia, itp.).

Dalej:

Dużo chętnych do reprezentowania mieszkańców

Debiutanci i doświadczeni politycy

Kiedy i gdzie głosować?

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Oskar Masternak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.