Z Kartą Seniora taniej i przyjemniej

Czytaj dalej
Fot. Polska Press
Bogumiła Rzeczkowska

Z Kartą Seniora taniej i przyjemniej

Bogumiła Rzeczkowska

Obie Ustki – miejska i wiejska wprowadziły Kartę Seniora. Samorządy szukają partnerów chętnych do niesienia pomocy.

10 procent zniżki na obiad w barze – jednorazowo to niewiele. Jednak, gdy samotny emeryt stołuje się tam na co dzień, to bardzo dużo. W kawiarni może wypić kawę o 20 procent tańszą i zjeść ciasto o 10 procent tańsze. Atrakcji i usług jest wiele. Mieszkańcy gminy Ustka po 65. roku życia z Kartą Seniora mają zniżkę na basen, siłownię, na książki w księgarni. Nawet na zabawki i artykuły szkolne, które mogą sprezentować wnukom. Uwaga panie, bo w zakładzie kosmetycznym henna czy hybrydowy manicure aż o połowę taniej! Warto więc rozejrzeć się po okolicy, które sklepy czy punkty usługowe mają logo Karty Seniora, bo tam można liczyć na zniżki.

Jeden z ośrodków szkolenia kierowców oferuje nawet tańszy kurs prawa jazdy, firma przewozowa – tańsze bilety. Podobnie transport sanitarno-medyczny czy jedna z taksówek, która gwarantuje dodatkowo co 10 kurs gratis. Ciekawostką jest też zniżka na siłownię i na kurs treningu pamięci. Warto więc w Urzędzie Gminy złożyć wniosek o wydanie bezterminowej, bezpłatnej i imiennej Karty Seniora.

– Program cały czas jest otwarty i liczymy, że przystąpią do niego partnerzy z innych branż. Mam na myśli apteki czy rehabilitację – mówi wójt Anna Sobczuk-Jodłowska, licząc także na zainteresowanie samych seniorów, nie tylko z miejscowości położonych blisko Ustki.

Do programu Karta Seniora w gminie Ustka na razie przystąpiło 18 prywatnych partnerów, którym gmina nie refunduje kosztów udzielonych zniżek. Partnerzy zrobili to z chęci niesienia pomocy innym, choć przy okazji powiększy im się klientela.
Listę partnerów, czyli punktów, gdzie obowiązują zniżki, gmina zamieściła na stronie internetowej urzędu. To firmy głównie usteckie, ale na liście już pojawiła się Objazda i Gardna Wielka. W programie bierze też udział jedna ze słupskich księgarni.

Także w mieście

Identyczny program rozpoczął się właśnie w mieście. Pod koniec kwietnia miejscy radni uchwalili Kartę Usteckiego Seniora. Po to, by poprawić jakość życia i zaktywizować seniorów zamieszkałych na terenie miasta – jak uzasadnili uchwałę. Wprowadzenie programu da mieszkańcom Ustki powyżej 65. roku życia możliwość skorzystania z ulg i rabatów, których udzielą usteccy przedsiębiorcy, właściciele sklepów, punktów usługowych czy restauratorzy. Miasto chce zmobilizować nie tylko małe sklepy, ale także markety ogólnopolskich sieci handlowych.

Za złotówkę do Słupska

Dodatkowo miasto pomyślało o przejazdach na trasie Ustka-Słupsk i z powrotem. Z tego mają skorzystać seniorzy powyżej siedemdziesiątki. Miesięcznie mogliby pojechać cztery razy do Słupska (osiem przejazdów) za złotówkę, okazując specjalnie wydrukowane bilety. Różnicę 4,60, bo po ostatniej podwyżce bilet seniorski u każdego z przewoźników kosztuje 5,60 zł, za każdy przejazd miasto dopłaciłoby firmom przewozowym. Rocznie dopłata wyniosłaby 120 tysięcy złotych.

– Jesteśmy w trakcie organizacji – mówi burmistrz Jacek Graczyk. – Wkrótce zwrócimy się do całej sfery usług i handlu, także do przewoźników, z zaproszeniem do przystąpienia do programu.

Realizatorami programów są ośrodki pomocy społecznej. Tam można otrzymać kartę i uzyskać informacje, gdzie się z nią wybrać. Karty wydawane są bez limitu wszystkim uprawnionym osobom. W gminie – już, w mieście – wkrótce.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.