XVIII-wieczna bitwa morska na Zalewie Szczecińskim

Czytaj dalej
Marek Jaszczyński

XVIII-wieczna bitwa morska na Zalewie Szczecińskim

Marek Jaszczyński

To był chrzest bojowy dla marynarki pruskiej. Prusacy - niezwyciężeni na lądzie - musieli uznać wyższość Szwedów na Zalewie Szczecińskim. Ale tak bywa, gdy ktoś zbroi łodzie rybackie.

Musimy cofnąć się do XVIII wieku, kiedy toczyła się wojna siedmioletnia, w którą zangaażowały się ówczesne mocarstwa europejskie. Z jednej strony Prusy wspierane przez Anglię, miały przeciw sobie koalicję Austrii, Rosji i Niemiec, Szwecji. Szwedzi widzieli w konflikcie szansę na odzyskanie ziem: Pomorza i ujścia Odry.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Jaszczyński

Witam! Dziennikarzem jestem kilkanaście lat. Karierę zaczynałem w "Gazecie Poznańskiej". W GS24.pl i "Głosie Szczecińskim" zajmuję się bieżącymi sprawami Szczecina i regionu, a szczególnie komunikacją miejską. Piszę o historii i o wojsku. W moim kręgu zainteresowań są również Police. Przygotowuję materiały o bieżących wydarzeniach z gmin wchodzących w skład powiatu polickiego. Wszystkie te informacje można znaleźć na stronie www.police.naszemiasto.pl. W wolnym czasie - a z tym jest różnie - uwielbiam ruch na świeżym powietrzu, a gdy czas na to pozwoli to lubię zagrać w gry strategiczne.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.