Wyroki dożywocia w Szczecinie. Najgłośniejsze sprawy ostatnich lat

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny

Wyroki dożywocia w Szczecinie. Najgłośniejsze sprawy ostatnich lat

Mariusz Parkitny

Byłem na co najmniej połowie procesów w szczecińskim sądzie, na których orzekano dożywotnie więzienie. Poza jednym przypadkiem oskarżeni zachowywali się tak, jakby niewiele sobie z tego robili.

Największe emocje towarzyszyły pierwszemu wyrokowi dożywocia jaki zapadł w w Szczecinie.

Arkadiusz Kraska krzyczał zapewniając, że jest niewinny. I twierdzi tak do dziś. Od pierwszego dożywocia wydanego w Szczecinie minęło właśnie 17 lat.

Karę dożywotniego więzienia zamiast kary śmierci wprowadzono do kodeksu karnego w 1998 r. Pierwsze dożywocie zapadło wiosną 2001 r. w Sądzie Okręgowym w Szczecinie po procesie w sprawie Arkadiusza Kraski.

Arkadiusz Kraska został skazany za zastrzelenie dwóch mężczyzn przy stacji benzynowej na ulicy Kopernika w Szczecinie. Gdy sędzia Maciej Strączyński ogłaszał wyrok, Kraska zaczął się miotać i krzyczał, że jest niewinny. Policjanci musieli go wyprowadzić. Ani sąd apelacyjny, ani Sąd Najwyższy nie znalazły podstaw, aby uchylić tamten wyrok. Kraski, jego rodziny oraz znajomych to nie zraża. Nadal przekonują opinię publiczną, że prawdziwi zabójcy Roberta S. i Marka C. są na wolności. Swoje argumenty skazany przedstawia na portalach społecznościowych, a do ministra sprawiedliwości napływają petycje o jego uwolnienie.

Komu dożywocie

- Kary dożywocia są orzekane za zbrodnie popełnione ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, przy użyciu broni palnej, materiałów wybuchowych lub wtedy, kiedy sprawca był już karany za ciężkie przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu - mówi sędzia Michał Tomala z Sądu Okręgowego w Szczecinie.

DALEJ PRZECZYTASZ:

- Statystyki: ile zapadło wyroków dożywocia?

- Kto dostał wyrok dożywocia? Przypominamy najgłośniejsze sprawy z regionu

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od ponad dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl.


Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy.


Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.