Maciej Badowski

Wyprawka szkolna w tym roku kosztuje mniej. Średnio 580 zł

kredki Fot. pixabay.com Co czwarty rodzic zamierza wydać na jedno dziecko poniżej 500 zł.
Maciej Badowski

Ceny nie rosną, a nawet są niższe niż przed rokiem. Szkolne wyprawki będą więc tańsze. Mimo świadczenia „500+” rodzice nie szaleją z wydatkami.

Już pod koniec wakacji rodzice planują wydatki związane z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego. Jak wynika z najnowszego badania Barometr Providenta, na powrót dziecka do szkoły zamierzamy wydać 580 zł, co stanowi około 43 proc. płacy minimalnej netto w Polsce w 2016 r. W tym roku rodzice deklarują kwoty o blisko 100 zł niższe niż w rok temu.

Co czwarty rodzic zamierza wydać na jedno dziecko poniżej 500 zł. W ubiegłym roku taką kwotę przeznaczał jedynie co piąty dorosły. Wciąż są rodzice, którzy na wyposażenie szkolne swoich pociech wydadzą 700 zł lub więcej - stanowią oni 20 proc. respondentów.

- W ubiegłym roku obserwowaliśmy, że rodziny o mniejszych dochodach planowały wydanie na wyprawkę szkolną sumy wyraźnie większej niż średniozamożni, a ci z kolei więcej niż zamożni. W tym roku nie widzimy tej zależności - wskazuje Przemysław Kasza, ekspert ds. badań i analiz w Provident.

Najwięcej rodziców (blisko 70 proc.) sfinansuje szkolną wyprawkę z bieżących dochodów. 36 proc. badanych zadeklarowało, że przybory do szkoły zakupi ze środków otrzymywanych w ramach programu „500 plus”.

W sumie wydatki szkolne w tym roku deklaruje 19 proc. Polaków. To właśnie oni muszą wygospodarować w swoim budżecie środki na wyposażenie szkolne swoich pociech. 63 proc. z nich stanowią osoby, które mają jedno dziecko w wieku szkolnym. Dwoje dzieci ma 31 proc. rodziców biorących udział w badaniu Providenta. Największe koszty, ponoszone przez rodziny wielodzietne, dotyczą blisko 6 proc. respondentów.

- Dla wielu rodziców wciąż znaczącym źródłem finansowania są oszczędności. Zamierza po nie sięgnąć 32 proc. badanych. Mniej osób niż w ubiegłym roku skorzysta z pomocy finansowej od rodziny - łącznie 6 proc. Rok wcześniej na takie wsparcie liczyło 8 proc. rodziców. Z kolei pożyczkę na wyprawkę szkolną deklaruje jeden procent badanych - mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

Maciej Badowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.