Wypadek karetki w Puszczykowie: Akt oskarżenia wobec kierowcy pogotowia. Za katastrofę i śmierć dwóch osób grozi mu do 8 lat więzienia

Czytaj dalej
Fot. Robert Wozniak
Łukasz Cieśla

Wypadek karetki w Puszczykowie: Akt oskarżenia wobec kierowcy pogotowia. Za katastrofę i śmierć dwóch osób grozi mu do 8 lat więzienia

Łukasz Cieśla

Za wypadek karetki w Puszczykowie, do którego doszło w kwietniu, oskarżony został kierowca karetki. W akcie oskarżenia, który prokuratura wysłała do poznańskiego sądu, zarzucono mu spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym. Po tym, jak przy opadających szlabanach wjechał karetką na przejazd kolejowy, wskutek uderzenia pociągu zginęli jego dwaj koledzy z pracy: lekarz oraz ratownik medyczny. Prokuratura zarzuca mu także stworzenie zagrożenia dla obsługi i pasażerów pociągu, który uderzył w karetkę. Aktualizacja: w sądzie w Poznaniu 2 października 2020 rozpoczyna się proces kierowcy.

Kierowca nie przyznaje się do winy. Podczas przesłuchania odmówił składania wyjaśnień. Odpowiada z tzw. wolnej stopy, wciąż przechodzi rehabilitację po kwietniowym wypadku w Puszczykowie.

- Za przestępstwa, o które został oskarżony, grozi mu do 8 lat więzienia – mówi Michał Smętkowski, rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

WIĘCEJ: Wypadek w Puszczykowie: komisja powypadkowa PKP także obwinia kierowcę karetki

W wypadku, na miejscu, zginęli jego dwaj koledzy z pracy w pogotowiu: lekarz oraz ratownik medyczny. Tamtego dnia kierowana przez niego karetka jechała do szpitala w Puszczykowie po pacjenta. Miała go zabrać do innego szpitala.

Po pacjenta nie dojechali, bo doszło do tragedii na przejeździe kolejowym.

Z nagrania monitoringu wynika, że karetka wjechała na przejazd przy opadających szlabanach. Gdy przejazd został zamknięty, kierowca próbował manewrować na przejeździe. Po chwili nadjechał pociąg relacji Katowice – Gdynia, w którym jechało około 100 pasażerów.

Oprócz nagrania z monitoringu, prowadząca śledztwo Prokuratura Rejonowa Poznań Wilda przesłuchała świadków oraz uzyskała opinię biegłego zajmującego się rekonstrukcją wypadków.

Czytaj więcej na temat wypadku w Puszczykowie:

Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.