Małgorzata Pieczyńska

Wydłużona ścieżka awansu

W szkołach powstaną różne regulaminy oceny nauczycieli. To rozwiązanie, m.in., negatywnie ocenił Związek Nauczycielstwa Polskiego Fot. Fot. Andrzej Banas/Archiwum W szkołach powstaną różne regulaminy oceny nauczycieli. To rozwiązanie, m.in., negatywnie ocenił Związek Nauczycielstwa Polskiego
Małgorzata Pieczyńska

- Nikt nie miał odwagi powiedzieć wprost, że zmienia się Kartę Nauczyciela, zrobiono to więc tylnymi drzwiami - mówią związkowcy związani z oświatą.

- Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych w głęboki sposób zmienia zapisy w Karcie Nauczyciela - twierdzi Mirosława Kaczyńska, prezes Oddziału ZNP Bydgoszcz. - Dobrze, że chociaż udało się zablokować wypłatę pensji z dołu. I będzie tak jak dotychczas.

- Niestety, prezydent RP nie zawetował tej ustawy, o co zabiegaliśmy. Uwagi środowiska nauczycielskiego nie zostały wzięte pod uwagę - nie kryje rozczarowania Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Solidarność Oświata. - Ta ustawa jest niekonstytucyjna, bo miała koncentrować się na finansowaniu zadań oświatowych, a tymczasem wprowadza też zmiany w Karcie. Inna kwestia to dodatek za wyróżniającą pracę, który będą mogli dostać wyłącznie nauczyciele dyplomowani. W 2020 r. będzie to 95 zł brutto, w 2021 r. - 197 zł brutto, a dopiero od września 2022 r. będzie on wypłacany w pełnej kwocie 506 zł brutto (16 proc. kwoty bazowej). Skoro ocena pracy nauczycieli ma mieć charakter powszechny, to i jej skutki także powinny mieć charakter powszechny i dotyczyć również nauczycieli kontraktowych i mianowanych. To dyskryminujące. To tylko podzieli środowisko nauczycielskie.

- Poza tym MEN wprowadza dodatek motywacyjny, a jednocześnie likwiduje dwa dodatki socjalne: mieszkaniowy i na zagospodarowanie dla młodych nauczycieli - dodaje Mirosława Kaczyńska.

w dalszej części artykułu:

 • Zmiany w Karcie Nauczyciela po wejściu w życie Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych
 • Jak często mają być oceniani nauczyciele?
 • Co oznacza wydłużenie ścieżki awansu zawodowego dla nauczycieli?
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.