Anna Folkman

Wybuchu w Belgii nie było, ale w Szczecinie boimy się skażenia

Wybuchu w Belgii nie było, ale w Szczecinie boimy się skażenia
Anna Folkman

Po doniesieniach z Belgii mieszkańcy ruszyli do aptek. Płynu Lugola już nie ma.

- Jestem przerażona. Moja koleżanka z Belgii mówi, że rozdają im tabletki z jodem, bo doszło tam do awarii w elektrowni jądrowej - napisała w niedzielę na jednym z portali społecznościowych szczecinianka. - Podobno do Polski zbliża się radioaktywna chmura. Trzeba pozamykać okna, uważać na dzieci i też zaopatrzyć się w jod. Dlaczego nikt o tym u nas nie mówi?

W poniedziałek rano w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony.


- Gdzie mam kupić ten jod? Komu go podać? - pyta jeden z Czytelników. - Dwie osoby w aptece przede mną o to pytały. Farmaceutki rozkładały ręce. Co robić? Czy jesteśmy w niebezpieczeństwie?

Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja - nie było awarii, nie istnieje też zagrożenie radiacyjne. W szczecińskich aptekach jednak poruszenie, jod znika z półek, ale jak mówią specjaliści, nie należy go przyjmować, bo może to przynieść więcej szkód niż korzyści.

Przyjmowanie jodu może zaszkodzić

W pobliżu elektrowni rozdawano tabletki z jodem - to wynika z polityki bezpieczeństwa, nie z sytuacji awaryjnej - podaje Państwowa Agencja Atomistyki

Mieszkańcy naszego regionu szukają płynu Lugola i tabletek z jodem.

- Jedna z naszych pacjentek chciała go kupić, by podać dziecku w związku z rzekomą awarią w elektrowni atomowej w Belgii - mówi mgr Danuta Parszewska-Knopf, właścicielka czterech aptek w Szczecinie. - Poinformowaliśmy ją, że taki płyn, który stosuje się wewnętrznie, jest teraz niedostępny w hurtowniach. Został wykupiony, ale można poprosić lekarza o wypisanie recepty na płyn Lugola do zrobienia w aptekach.

Bez recepty można kupić tabletki z jodem, ale jest to suplement diety, więc dawka jest pod znakiem zapytania.

- Wszystko powinno odbywać się pod kontrolą lekarza - dodaje Parczewska-Knopf. - Uważam, że mimo wszystko kupowanie np. tabletek z jodem ma sens, jeśli chcemy je mieć na wypadek wybuchu, który przecież może mieć miejsce. Pamiętajmy jednak, żeby najpierw udać się do lekarza. Ważny jest moment podania leku. Jeżeli weźmiemy go za wcześnie, skutku nie będzie, bo z tego, co wiem podanie dawki jodu zabezpiecza na 24 godziny.

- Z perspektywy lat po katastrofie w Czarnobylu, wykazano, że liczba raków tarczycy w bardzo niewielkim stopniu wzrosła w porównaniu z okresem poprzednim. Uważa się, że w wielu regionach, w tym także w Polsce, podawanie profilaktyki jodowej przyniosło więcej szkody niż pożytku - mówi prof. Bożena Birkenfeld z Zakładu Medycyny Nuklearnej PUM w Szczecinie. - Przyjmowanie tabletek czy płynu bez wskazań, może grozić zablokowaniem tarczycy spowodowaniem jej nadczynności, a także spowodować objawy wynikające ze złej tolerancji jodu - szczególnie w przypadku dzieci. Skutki uboczne nieuzasadnionego podawania jodu w tabletkach lub w płynie mogą niepotrzebnie pogorszyć stan zdrowia.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.