Wybory prezydenta w Stargardzie przed świętami. Są pierwsi kandydaci

Czytaj dalej
Grzegorz Drążek

Wybory prezydenta w Stargardzie przed świętami. Są pierwsi kandydaci

Grzegorz Drążek

Niedziela, 9 kwietnia 2017 roku. To termin przedterminowych wyborów prezydenta Stargardu. Lada dzień w mieście rozpocznie się kampania wyborcza.

Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zakłada, że wybory na stanowisko prezydenta Stargard odbędą się tydzień przed świętami wielkanocnymi, w niedzielę 9 kwietnia. To oznacza, że ewentualna druga tura odbędzie się 23 kwietnia. Rozporządzenie powinno zostać w tym tygodniu ogłoszone w dzienniku ustaw. Do końca lutego komitety wyborcze będą miały czas na zgłaszanie kandydatów na prezydenta Stargardu.

Wybory w Stargardzie odbędą się w związku ze śmiercią prezydenta miasta Sławomira Pajora. Od tygodnia sprawami miasta kieruje komisarz, którym został Paweł Bakun z Prawa i Sprawiedliwości.

Środowiska polityczne w Stargardzie nie ogłaszają na razie swoich kandydatów na prezydenta miasta, ale wiadomo, że o prezydenturę będzie zabiegał Rafał Zając.

Będzie on kandydatem stowarzyszenia Stargard XXI, którego prezesem był Sławomir Pajor. Rafał Zając przez dziesięć lat był zastępcą prezydenta Stargardu i ma być gwarancją kontynuacji tego, co robił Sławomir Pajor. Stargard XXI rozmawia z innymi środowiskami o poparciu kandydatury tego stowarzyszenia.

- Trwają rozmowy i ustalenia, ale konkretne decyzje jeszcze nie zapadły - mówi Zdzisław Rygiel ze stowarzyszenia Stargard XXI.

Stowarzyszenie liczy, że stargardzianie licznie pójdą głosować w wyborach i uważa, że przedświąteczny termin nie będzie problemem dla frekwencji.

- To mieszkańcy ostatecznie decydują o tym, kto zostaje prezydentem miasta i dlatego liczymy na maksymalnie dużą frekwencję - mówi Zdzisław Rygiel.

Stargardzki PiS planuje wystawić kandydaturę Ireneusza Rogowskiego, stargardzkiego starosty. Zarówno Stargard XXI, jak i PiS, rozmawiają z Ligą Powiatu Stargardzkiego, która wprawdzie wytypowała Marcina Przepiórę na swojego kandydata, ale gotowa jest poprzeć osobę z innego środowiska politycznego.

- Rozmawiając o ewentualnym porozumieniu myślimy przede wszystkim o mieście - mówi Waldemar Gil, były stargardzki starosta, a w latach 1990-94 prezydent Stargardu.

Nieoficjalnie można usłyszeć o tym, że Waldemar Gil mógłby zostać zastępcą prezydenta miasta, jeśli wygra kandydat, któremu udzieli poparcia LPS.

- Nie ma takiego tematu w rozmowach o porozumieniu wyborczym - zapewnia Waldemar Gil. - Rozmawiamy z różnymi środowiskami, ale tylko o kandydaturze na stanowisko prezydenta miasta.

Grzegorz Drążek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.