Wybory do europarlamentu 2019. Zwycięzcy i przegrani na Pomorzu

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Tomasz Chudzyński

Wybory do europarlamentu 2019. Zwycięzcy i przegrani na Pomorzu

Tomasz Chudzyński

Magdalena Adamowicz uzyskała najwyższy wynik na Pomorzu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Obok niej mandaty wywalczyli także Anna Fotyga i Janusz Lewandowski. Koalicja Europejska na Pomorzu pokonała zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość.

- Dziękuję. Poczekajmy na oficjalne wyniki, ale dziękuję! - pisała w poniedziałek rano w mediach społecznościowych Magdalena Adamowicz. W niedzielnych eurowyborach na „dwójkę” pomorskiej listy Koalicji Europejskiej zagłosowało ponad 199 tysięcy ludzi. To najlepszy wynik w regionie. Dzięki temu poparciu żona zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza znalazła się w gronie polskich eurodeputowanych KE.

Wysoka frekwencja to dowód, że zależy nam na Polsce i na Europie. W różny sposób, ale zależy. Nie odbierajmy sobie nawzajem patriotyzmu, przekonujmy się argumentami, co dla Polski jest lepsze.

- Śmierć Pawła muszę przekuć w dobro - mówiła w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Magdalena Adamowicz. Kampanię prowadziła z hasłem walki z mową nienawiści, co pochwalili politolodzy (piszemy o tym także na str. 4 tego wydania). - Wysoka frekwencja to dowód, że zależy nam na Polsce i na Europie. W różny sposób, ale zależy. Nie odbierajmy sobie nawzajem patriotyzmu, przekonujmy się argumentami, co dla Polski jest lepsze. Jeżeli sondaż się potwierdzi, właśnie tak będę pracowała w PE - komentowała Adamowicz. Wyniku pogratulował jej Jarosław Wałęsa (gratulował także Annie Fotydze i Januszowi Lewandowskiemu), który na najbliższą kadencję do PE się nie dostał. Na kolejną kadencję do Brukseli i Strasburga trafi natomiast „jedynka” KE z Pomorza, Janusz Lewandowski. Uzyskał niemal 121 tys. głosów.

Przeczytaj komentarz redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego": PiS wyczuło nastroje społeczne i zdeklasowało konkurentów

Wybory do europarlamentu 2019. Zwycięzcy i przegrani na Pomorzu
Karolina Misztal

Kolejną kadencję w PE wywalczyła także Anna Fotyga, pomorska „jedynka” listy Prawa i Sprawiedliwości. Ponad 160 tys. głosów na nią oddanych to drugi rezultat w regionie w niedzielnych wyborach. - Serdecznie dziękuję za zaufanie i każdy z 160 tys. 517 oddanych na mnie głosów - pisała w mediach społecznościowych Anna Fotyga, a swój wpis opatrzyła hashtagiem z hasłem wyborczym PiS „Polska sercem Europy”.

Wybory do europarlamentu 2019. Zwycięzcy i przegrani na Pomorzu
Przemyslaw Swiderski

Wyniki eurowyborów w okręgu nr 1 wskazują, że z trójką świeżo upieczonych pomorskich eurodeputowanych żaden z pozostałych kandydatów nie był w stanie nawiązać walki. Do granicy 100 tys. głosów poparcia zbliżył się Jarosław Wałęsa („dziesiątka” na liście KE) z poparciem ponad 80 tys. wyborców okręgu nr 1. Na wiceministra kultury, Jarosława Sellina z PiS zagłosowało ponad 77 tys. Pomorzan.

Znacznie mniej głosów uzyskali Beata Maciejewska, pomorska „jedynka” Wiosny Roberta Biedronia - niemal 24 tys. głosów oraz „jedynka” Konfederacji, Sławomir Mentzen - ponad 16 tys. głosów. Poseł Andrzej Kobylarz z Kukiz 15 przekroczył 8 tys. poparcia, „jedynka” Polski Fair Play, Maciej Zborowski, niemal 3,6tys. głosów. Anna Górska, pomorska liderka Lewicy Razem, nieco ponad 4 tys. głosów.

Wybory do europarlamentu 2019. Zwycięzcy i przegrani na Pomorzu
Przemyslaw Swiderski

Wyniki wyborów na Pomorzu różnią się od tych krajowych. Zwycięstwo, zdecydowane, w okręgu nr 1 osiągnęła Koalicja Europejska. Na ugrupowanie to zagłosowało 419 tysięcy Pomorzan, co dało 50,66 proc. poparcia. - Koalicja Europejska na Pomorzu wygrała, ale czeka nas wszystkich wiele pracy, by taki wynik można było zobaczyć jesienią w całej Polsce - komentował w mediach społecznościowych Jarosław Wałęsa. KE ponad 60 proc. poparcie uzyskała w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, ponad 50 proc. w powiatach nowodworskim, gdańskim i malborskim. Najniższe poparcie natomiast, 38 proc., KE zanotowała w powiecie starogardzkim.

Koalicja Europejska na Pomorzu wygrała, ale czeka nas wszystkich wiele pracy, by taki wynik można było zobaczyć jesienią w całej Polsce

Drugie miejsce na Pomorzu zajął PiS z poparciem na poziomie 34,53 proc. (285 tys. 740 głosów). Co ciekawe, partia Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyła dość wyraźnie w czterech kaszubskich powiatach - kościerskim, kartuskim, bytowskim, chojnickim oraz w powiecie starogardzkim. Na Pomorzu próg wyborczy przekroczyła jeszcze Wiosna Roberta Biedronia, z poparciem 6,15 proc. (50 tys. 862 głosy). Największe poparcie ugrupowanie to uzyskało w Słupsku (przekroczyło 11 proc.), gdzie Robert Biedroń był prezydentem.

Progu wyborczego nie przekroczyły na Pomorzu Konfederacja - 4,01 proc., Kukiz 15 - 2,67 proc., Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski - 1,02 proc. i Lewica Razem - 0,96 proc. głosów.

Tomasz Chudzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.