Wszystkie nasze szpitale w sieci. Pacjent będzie oczkiem w głowie, a nie procedurą

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Anna Folkman

Wszystkie nasze szpitale w sieci. Pacjent będzie oczkiem w głowie, a nie procedurą

Anna Folkman

29 szpitali z naszego województwa od 1 października znajdzie się w sieci szpitali. To dla pacjentów koordynacja leczenia, dostępność poradni, kompleksowa opieka także po operacji czy wypadku

- Opublikowanie listy szpitali w sieci jest konsekwencją realizowanej polityki rządu pani premier Beaty Szydło. Konsekwentnej reformy służby zdrowia, tej reformy, która ma służyć pacjentowi - mówi Krzysztof Kozłowski, wojewoda. - Jestem bardzo zadowolony, że nasze województwo zostało uwzględnione w sieci szpitali w takim wymiarze. Pacjenci z naszego województwa, czujcie się bezpiecznie! Ta reforma wam służy, jest po to byśmy wszyscy mieli lepszy dostęp do służby zdrowia.

- Pacjent w tym systemie będzie oczkiem w głowie, a nie procedurą, jak to dotąd bywało

- dodał Czesław Hoc, europoseł i lekarz.

- Wprowadzenie reformy ma trzy cele - zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego, kompleksowość i ciągłość opieki zdrowotnej i poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Reforma wprowadza tzw. poradnie przyszpitalne. Dzięki nim nie powinno być tak, że np. pacjent po skomplikowanym zabiegu kardiologii inwazyjnej jest praktycznie bez opieki skoordynowanej. Dzięki zmianom, znajdzie ją właśnie w poradni.

Wszystkie szpitale, które weszły do sieci na poziomie pierwszym, drugim, trzecim i pediatrycznym, będą mieć świadczenia opieki nocnej i świątecznej.

W naszym województwie jest 20 placówek. Od 1 października opiekę nocną i świąteczną będą sprawować np. szpital w Stargardzie, Gryfinie czy wojewódzki w Szczecinie i Koszalinie.

- Siedem podmiotów z regionu, które nie zostały zakwalifikowane do systemu, to Centrum Usług Medycznych „Dializa” w Szczecinku, który ma tylko oddział nefrologiczny, ScanMed Kardiologia w Szczecinku, który realizuje tylko kardiologię. Na te zakresy świadczeń będą ogłoszone uzupełniające konkursy ofert - zauważył Dariusz Ruczyński, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Pięć pozostałych podmiotów to jednodniówki, które z zasady nie wchodzą do systemu. To są podmioty, które są zarejestrowane jako szpitale, szpitaliki, które w swoich strukturach posiadają od 0 do 4 łóżek. Tu planujemy ogłosić postępowania konkursowe wyłącznie w zakresie okulistyki jednego dnia. W naszym województwie mamy ok. 7 tys. łóżek szpitalnych, liczba tych nie włączonych do sieci to ok. 14.

Każdy szpital w sieci będzie miał jeden duży ryczałt: podstawowy na leczenie szpitalne i poradnie, odrębny na izbę przyjęć, SOR i nocną/świąteczną opiekę.

Świadczenia dodatkowe, np. zaćma, endoprotezoplastyka, transplantologia będą rozliczane tak, jak do tej pory.

Oto szpitale z naszego województwa, które znajdą się w sieci [PDF]

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.