Woliński skansen Słowian i Wikingów ma już 9 lat

Czytaj dalej
Redakcja

Woliński skansen Słowian i Wikingów ma już 9 lat

Redakcja

Na początku kwietnia 2008 roku otwarty został średniowieczny skansen w Wolinie.

Dziś to jedna najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Na całym świecie rozpoznawalny jest również odbywający się tam Międzynarodowy Festiwal Słowian i Wikingów.

Skansen przedstawia życie wczesnośredniowiecznej osady w Wolinie. Znajdują się tam rekonstrukcje zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych z okresu IX - XI wieku. Można w nim zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne dawnych ludzi oraz jak mieszkali i pracowali. We wnętrzach chat można obejrzeć repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed tysiąca lat. Skansen obejmuje także bramy, wały i umocnienia wraz z nabrzeżem portowym.

- W tym roku zaczynamy uruchamiać stocznię szkutnictwa historycznego. W ramach cyklu Warsztatów Archeologii Eksperymentalnej będziemy budować metodami wczesnośredniowiecznymi kopię łodzi słowiańskiej. Będzie to zalążek stoczni – mówi Wojciech Celiński, prezes Stowarzyszenia Słowian i Wikingów Jomsborg Vineta Wolin.

- Jako Pomorze Zachodnie od lat wspieramy działalność skansenu i stowarzyszenia. Zbliżamy się już do sumy 400 tys. zł, którą wsparliśmy najróżniejsze działania. Centrum Słowian i Wikingów wraz z festiwalem dodaje naszemu regionowi niezwykłego kolorytu i pokazuje, że chętnie interesujemy się nawet najdawniejszą historią tych ziem – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – To nie koniec naszego wsparcia. Najbardziej znana wioska Słowian i Wikingów w Polsce jeszcze zyska na atrakcyjności. Powstanie kompleks kolejnych jedenastu obiektów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, na mocy której przekażemy na ten cel ponad 2 mln zł.

Na Festiwal Słowian i Wikingów. To jedna z największych i najbardziej międzynarodowych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie. Na kilka letnich dni przybywa tam ponad 2 tys. uczestników z niemal 30 krajów świata. Uczestnicy w barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach prezentują dawne rzemiosła, odbywają się różne gry i zabawy, inscenizacje wydarzeń historycznych, regaty i rejsy replikami łodzi historycznych. Największą atrakcją festiwalu są wielkie bitwy na nawet 600 wojów.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.