Woliński skansen Słowian i Wikingów ma już 9 lat

Czytaj dalej
Redakcja

Woliński skansen Słowian i Wikingów ma już 9 lat

Redakcja

Na początku kwietnia 2008 roku otwarty został średniowieczny skansen w Wolinie.

Dziś to jedna najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Na całym świecie rozpoznawalny jest również odbywający się tam Międzynarodowy Festiwal Słowian i Wikingów.

Skansen przedstawia życie wczesnośredniowiecznej osady w Wolinie. Znajdują się tam rekonstrukcje zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych z okresu IX - XI wieku. Można w nim zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne dawnych ludzi oraz jak mieszkali i pracowali. We wnętrzach chat można obejrzeć repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed tysiąca lat. Skansen obejmuje także bramy, wały i umocnienia wraz z nabrzeżem portowym.

- W tym roku zaczynamy uruchamiać stocznię szkutnictwa historycznego. W ramach cyklu Warsztatów Archeologii Eksperymentalnej będziemy budować metodami wczesnośredniowiecznymi kopię łodzi słowiańskiej. Będzie to zalążek stoczni – mówi Wojciech Celiński, prezes Stowarzyszenia Słowian i Wikingów Jomsborg Vineta Wolin.

- Jako Pomorze Zachodnie od lat wspieramy działalność skansenu i stowarzyszenia. Zbliżamy się już do sumy 400 tys. zł, którą wsparliśmy najróżniejsze działania. Centrum Słowian i Wikingów wraz z festiwalem dodaje naszemu regionowi niezwykłego kolorytu i pokazuje, że chętnie interesujemy się nawet najdawniejszą historią tych ziem – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – To nie koniec naszego wsparcia. Najbardziej znana wioska Słowian i Wikingów w Polsce jeszcze zyska na atrakcyjności. Powstanie kompleks kolejnych jedenastu obiektów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, na mocy której przekażemy na ten cel ponad 2 mln zł.

Na Festiwal Słowian i Wikingów. To jedna z największych i najbardziej międzynarodowych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie. Na kilka letnich dni przybywa tam ponad 2 tys. uczestników z niemal 30 krajów świata. Uczestnicy w barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach prezentują dawne rzemiosła, odbywają się różne gry i zabawy, inscenizacje wydarzeń historycznych, regaty i rejsy replikami łodzi historycznych. Największą atrakcją festiwalu są wielkie bitwy na nawet 600 wojów.

Redakcja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.