Wojewoda kujawsko-pomorski szuka miejsc dla ukraińskich uchodźców. W całym kraju może być ich nawet milion!

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Wojciech Mąka

Wojewoda kujawsko-pomorski szuka miejsc dla ukraińskich uchodźców. W całym kraju może być ich nawet milion!

Wojciech Mąka

Wojewoda kujawsko-pomorski szuka w samorządach miejsc dla ewentualnych migrantów z Ukrainy. Podobnie - na polecenie MSWiA - robią wojewodowie w całym kraju. Toruński ratusz wskazał jedno takie miejsc, ale szuka kolejnych. W Bydgoszcz są trzy lokalizacje ewentualnego zakwaterowania uchodźców.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce
[video]19367[/video]

Wojewodowie dostali polecenie od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji skontaktowania się z prezydentami miast, burmistrzami i starostami w sprawie wyznaczenia przez nich miejsc dla zakwaterowania ewentualnych uchodźców z Ukrainy.

- Władze samorządowe mają także obowiązek przedstawić listę obiektów, które mogą służyć jako tymczasowe schronienie dla przyjezdnych. Więc przygotowania oczywiście trwają - stwierdził w wywiadzie dla "Dziennika Polskiego" wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Tomasz Wiśniewski, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, informuje: - Polska przygotowuje się na różne scenariusze w związku z napiętą sytuacją pomiędzy Rosją a Ukrainą. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia. Procedury są przygotowywane zgodnie z Krajowym Planem Zarządzania Kryzysowego, w związku z potencjalnym zwiększeniem ruchów migracyjnych.

O takich działaniach poinformował w weekend prezydent Ciechanowa. Prośbę od wojewody dostał także prezydent Warszawy. Trafiła ona również do Torunia.

Bydgoszcz gotowa na uchodźców

- Dostaliśmy pismo od wojewody 28 stycznia br. z prośbą o informację o obiektach zlokalizowanych na terenie miasta, których wykorzystanie byłoby możliwe do czasowego zakwaterowania cudzoziemców. Przekazaliśmy 2 lutego, na podstawie doświadczeń z kwarantanny, informację o trzech obiektach na terenie Bydgoszczy - potwierdza Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Rzeczniczka dodaje, że w piśmie wojewody znalazła się informacja, że mają to być obiekty typu hotele, internaty, motele z dostępem do węzłów sanitarnych i możliwością wyżywienia.

Internat przy Toruńskiej - jak w czasie izolacji

Marta Stachowiak podkreśla: - Jak zawsze w takich sytuacjach Bydgoszcz jest otwarta na współpracę z administracją rządową. Forma pomocy musi być uzależniona od potrzeb i pełnych informacji ze strony administracji rządowej.

Jednym z wyznaczonych przez Bydgoszcz miejsc zakwaterowania prawdopodobnie jest internat Zespołu Szkół Drzewnych przy ul. Toruńskiej, który na początku pandemii koronawirusa pełnił rolę izolatorium.

Nawet milion ludzi z Ukrainy!

Marszałek Terlecki pytany o ewentualna fale uchodźców stwierdził: - Przewiduje się, że nawet do miliona osób może przybyć do Polski, to realne. Poza tym niektóre obiekty są już zajęte przez wojsko. Lotnisko w Jasionce i tamtejsza hala konferencyjna są zajęte przez Amerykanów i Amerykanie też przemieszczają się dalej, na wschód województwa podkarpackiego.

[polecane]22493623[/polecane]

Elbląg i Olsztyn też gotowe
"W Elblągu mamy 420 miejsc w czterech salach gimnastycznych przy elbląskich szkołach, które uruchomione mogłyby zostać w pierwszej kolejności do zakwaterowania uchodźców. W obawie, że ilość tych miejsc może być niewystarczająca prezydent miasta polecił również przygotowanie kolejnych placówek oświatowych, które mogłyby stać się bazą noclegową dla uchodźców oraz zabezpieczenie na ten cel dostępnych lokali z zasobu komunalnego" - poinformował w niedzielę (13.02) Urząd Miasta Elbląga.

Z kolei Olsztyn przed ok. półtora tygodnia temu zgłosiło wojewodzie warmińsko-mazurskiemu 60 miejsc dla uchodźców w hotelu Relax.

Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.