Wiersze z doświadczenia

Czytaj dalej
Fot. UTW w Stargardzie
Wioletta Mordasiewicz

Wiersze z doświadczenia

Wioletta Mordasiewicz

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Stargardzie wydał tomik wierszy. Jest to pierwsza tego typu publikacja UTW. Wiersze, których w tomiku jest kilkadziesiąt, wyszły spod pióra słuchaczy seniorów.

„Jedni są wiecznie młodzi, drudzy wiecznie starzy. To kwestia charakteru, a nie kalendarzy” - napisał Jan Izydor Sztaudynger. To, że ma rację na każdym kroku udowadniają słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy tym razem ujawnili swoje talenty poetyckie. Światło dzienne ujrzał tomik wierszy, które wyszły spod pióra siedmiu słuchaczy seniorów.

Spełniona obietnica

Tomik składa się z blisko czterdziestu utworów.

- Obiecałem to kiedyś Aleksandrze Kwiecińskiej - opowiada Witold Mateńko, niegdyś prezes stargardzkiego UTW. - Bardzo się cieszę, że udało mi się spełnić daną jej obietnicę.

Aleksandra Kwiecińska była współzałożycielką UTW, a wcześniej przez wiele lat pracowała jako dyrektorka biblioteki w Stargardzie. Pani Ola po długiej i ciężkiej chorobie zmarła 4 października 2011 roku. Miała talent plastyczny, a także literacki. To ona jest autorką pieśni studentów UTW, wykonywanej przy różnych okazjach. Pisała wiersze o słuchaczach UTW, o Stargardzie. Jeden z wierszy pt. „Oda do rzeki” , który znalazł się w nowej publikacji UTW, poświęciła stargardzkiej Inie.

Stargardzka Ino - rzeko pamięci! Obraz przeszłości wśród wód zaklęty dzierżysz od wieków! Ty wojów sławnych ochraniałaś miecze i grodu świetność, średniowiecze i trwożne dzieje i wojen zgiełk. Lecz zawsze z dumą niosłaś przez wieki Gryfitów herb.

To jedna ze zwrotek, które napisała Aleksandra Kwiecińska w hołdzie dla Iny. W tomiku są wiersze siedmiu autorów. Zebrał je i opracował Witold Mateńko.

- Twórczość naszych seniorów jest tak bogata, że postanowiliśmy zebrać je w tomiku poezji - mówi pan Witold. - Trzeci wiek, to czas przemyśleń i refleksji z minionych lat. I taka tematyka znalazła odbicie w twórczości słuchaczy.

Wiersze seniorów były drukowane na łamach biuletynu Collegium Stargadensis. Liderką grupy piszących jest Stanisława Majerska-Skowrońska, której utwory poetyckie uzyskały wyróżnienie w konkursie pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Słuchacze UTW organizują spotkania poetyckie, podczas których prezentowane są wiersze seniorów. Teraz ich utwory zebrano w jeden tomik. Poza wierszami Aleksandry Kwiecińskiej i Stanisławy Majerskiej-Skowrońskiej są w nim także utwory: Jadwigi Kuczyńskiej, Bohdana Kowalskiego, Józefa Żuchowskiego, Genowefy Szmit i Witolda Mateńki, byłego prezesa UTW, który jeden z utworów napisał z okazji dziesiątej rocznicy działalności stargardzkie-go Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Poezja łączy ludzi

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Stargardzie istnieje od 17 lat. Słuchacze uczestniczą w bardzo różnorodnych formach aktywności.

- Nasi seniorzy wnoszą do tej szacownej uczelni swoje życiowe doświadczenie, a jednocześnie spełniają swoje marzenia, dla których w przeszłości nie mieli czasu - napisał we wstępniaku do tomiku wierszy Stanisław Bartosik, prezes UTW. - Wasza twórczość wypływa z serca, jest poparta doświadczeniem i mądrością. Potrzeba integracji to także odkrycie i przypomnienie jak poezja potrafi pięknie połączyć ludzi. Cieszymy się, że wśród słuchaczy mamy takich twórców.

Wioletta Mordasiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.