Wielkie świętowanie. Kielecki ułan ma ważną misję

Czytaj dalej
Paweł Więcek

Wielkie świętowanie. Kielecki ułan ma ważną misję

Paweł Więcek

2018 rok upłynie pod znakiem świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z większych wydarzeń w kraju będzie wielka parada rekonstruktorów historycznych wszystkich epok w Warszawie w dniu Święta Wojska Polskiego. Za koordynację przemarszu oddziałów okresu XX wieku odpowiada kielczanin Robert Mazur.

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest poseł Arkadiusz Czartoryski. Kawaleria XX wieku będzie jednym z elementów defilady, w której udział wezmą także reprezentacje wszystkich epok i okresów historycznych: grup słowiańskich, średniowiecznych, formacji wojskowych od XVI do XIX wieku, w tym oddziałów z okresu polskich powstań narodowych, dwudziestowiecznej piechoty, artylerii, łączności, saperów, intendentury, służby medycznej oraz Korpusu Ochrony Pogranicza, żandarmerii i Policji Państwowej. Podczas defilady prezentowane będą także formacje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oraz 1 i 2 Armia Wojska Polskiego na Wschodzie, jak również pojazdy historyczne i oddziały Polskiego Państwa Podziemnego oraz ruchu niepodległościowego po 1945 roku. Każdej odtwarzanej epoce został przydzielony koordynator, który czuwać będzie nad rekrutacją grup oraz nad porządkiem w czasie trwania wydarzenia. Parada zorganizowana będzie w dniu Święta Wojska Polskiego – maszerować w niej więc będą rekonstruktorzy odtwarzający wszelkiego typu regularne oddziały wojskowe, zarówno piesze jak i konne. W defiladzie planowany jest łączny udział około 3,5 tysięcy osób i 500 koni.

Koordynatorem odpowiadającym za oddziały okresu XX wieku (lata 1914-1945) został rotmistrz kawalerii ochotniczej Robert Mazur – dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Właśnie prowadzi rekrutację od grup rekonstrukcji historycznej w całym kraju. – Na dziś zgłosiły się 43 stowarzyszenia, które kontynuują tradycje kawalerii z tego okresu. Mamy 436 koni, ale mogę przyjąć tylko 260 pod siodłem i 40 zaprzęgowe. Do końca marca potrwa weryfikacja stowarzyszeń – mówi Robert Mazur. - Po weryfikacji kawalerzyści będą wcieleni w zależności od rodzaju deklarowanego umundurowania do odpowiednich szwadronów – dodaje rotmistrz.

Przedstawiciele stowarzyszeń do Warszawy zjadą 12 sierpnia. Defilada w ramach organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej obchodów dnia Święta Wojska Polskiego odbędzie się 15 sierpnia.
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w regionie świętokrzyskim odbędzie się szereg imprez. Ciekawie wygląda kalendarz wydarzeń organizowanych przez wojewodę Agatę Wojtyszek. Wiodącą inicjatywą będzie rozpoczęty w ubiegłym roku „Korowód Niepodległości”, czyli patriotyczne spotkania w szkołach, ośrodkach kultury i bibliotekach oraz innych placówkach związanych z kulturą i edukacją we wszystkich miastach powiatowych regionu.

Inne przedsięwzięcie to „Niepodległa Tech”. - Celem konkursu jest pokazanie, że niepodległość to nie tylko przeszłość i teraźniejszość, ale głównie przyszłość naszego narodu - mówi Agata Wojtyszek. Wyboru najlepszych grafik dokonają internauci.
Na 2018 rok zaplanowano także cykl spotkań i pikników rodzinnych w miastach powiatowych regionu pod hasłem „Kierunek niepodległa”.

Paweł Więcek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.