Wielki sondaż Głosu. W regionie PiS ma prawie wszystko

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny

Wielki sondaż Głosu. W regionie PiS ma prawie wszystko

Mariusz Parkitny

Po raz pierwszy zachodniopomorskie odwraca się od Platformy Obywatelskiej.

Gdyby dziś przeprowadzić wybory na posłów i senatorów, to w województwie zachodniopomorskim wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. To ta partia zdobyłaby najwięcej, ale tylko 29,4 procent głosów.

Sondaż - partie
Create column charts

Zachodnie Pomorze przestaje być bastionem Platformy Obywatelskiej. Tak wynika z sondażu przygotowanego przez naszą redakcję oraz siedemnaście gazet Polska Press Grupa i Ośrodka Badawczego Dobra Opinia. W każdym województwie przepytano po 500 wyborców.

Wyniki ogólnopolskie wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość nadal cieszy się największym poparciem społecznym (34,3 proc.). Podobna sytuacja jest w naszym regionie, ale poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest w zachodniopomorskim mniejsze niż w skali całego kraju Na drugim miejscu w zachodniopomorskim jest Platforma Obywatelska (prawie 20 procent), która do tej pory zawsze wygrywała wybory w regionie. Trzecie miejsce dla partii Pawła Kukiza (12,7 proc.), a czwarte dla Nowoczesnej (12,1 proc). Wzrosło poparcie dla SLD (9,4 proc.). PSL może liczyć na 7,8 proc. poparcia, a Partia Razem na 5,1 proc.

- Analizując wyniki na Pomorzu Zachodnim, zaskakujące jest zdobycie najwyższego poparcia przez PiS oraz prezydenta Andrzeja Dudę. Jednak biorąc po uwagę, że w regionie zachodniopomorskim szereg wcześniejszych wyborów wygrywała Platforma, wydaje się mało prawdopodobne, żeby PiS utrzymało taką przewagę. Oprócz Platformy, poparcie wyższe niż w kraju, niezmiennie posiada tu SLD. Wyniki sondażu w zachodniopomorskim nie odbiegają mocno od tych w skali kraju, choć w naszym regionie widać większe niezadowolenie z działań PiS odnośnie reformy sądownictwa czy realizacji obietnic wyborczych - komentuje dr Piotr Chrobak, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

W sondażu prezydenckim wygrywa Andrzej Duda, ale w naszym regionie na drugim miejscu jest Robert Biedroń (prezydent Słupska, tabela obok). W skali kraju drugie miejsce ma Donald Tusk.


- Dziwić może dość wysokie poparcie deklarowane dla prezydenta Andrzeja Dudy, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jego niewielką aktywność polityczną - dodaje politolog.

To się wyborcom we władzy nie podoba

Mieszkańcy zachodniopomorskiego, bardziej niż reszty kraju, są krytyczni wobec podejścia PiS do Unii Europejskiej i sądów.

Gdyby wybory prezydenckie odbywały się dziś, na kogo Pan/Pani oddałby/oddałaby głos?

Kto na prezydenta Polski?
Create bar charts

W naszym sondażu zapytaliśmy mieszkańców o to, jak oceniają politykę PiS dotyczącą Unii Europejskiej i wymiaru sprawiedliwości. Okazuje się, że mieszkańcy naszego regionu są bardziej krytyczni niż reszta kraju, choć i tak większość badanych chce poprzeć PiS w wyborach.

O tym, że pozycja Polski w Unii Europejskiej podczas rządów PiS osłabiła się, jest przekonanych 59,5 procent badanych mieszkańców naszego regionu (17,7 twierdzi, że się wzmocniła, a 22,8 proc. uważa, że jest bez zmian). W skali kraju tak uważa 47,8 proc. badanych (21,4 proc. uważa, że się wzmocniła, a 30,7 proc. uważa, że pozostaje bez zmian).

O tym, że planowana reforma sądownictwa zmierza do podporządkowania wymiaru sprawiedliwości politykom jest przekonanych 48,1 proc. zapytanych w sondażu mieszkańców regionu. W skali kraju o upolitycznieniu sądów jest przekonanych 42,4 badanych. W naszym regionie bardziej niż w skali kraju przepytani wyborcy negatywnie oceniają rząd PiS w odniesieniu do składanych obietnic. Negatywne lub zdecydowanie negatywnie oceny wystawia ponad 47 procent badanych, pozytywnie ponad 33 proc. W skali kraju to odpowiednio 40,2 proc. i 38,3 proc.

Pozycja Polski w Unii Europejskiej podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości

Pozycja Polski w UE pod rządami PiSu
Create pie charts

Czytaj więcej. Szczegóły, omówienia, komentarze:

Skomentuj sondaż na gs24.pl/forum!

Mariusz Parkitny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.