Celina Wojda

Wielkanoc to najważniejsze święta dla katolików. Przypominają nam o zmartwychwstaniu Jezusa

Święcenie pokarmów w szczecińskich kościołach odbywa się kilka razy w ciągu Wielkiej Soboty. Święcenie pokarmów w szczecińskich kościołach odbywa się kilka razy w ciągu Wielkiej Soboty.
Celina Wojda

Przed nami najważniejsze święta dla katolików - Wielkanoc. Czas symboli, tradycji i obyczajów, znaczenie których warto przypominać.

Wielkanoc zazwyczaj kojarzy się nam z kolorowymi pisankami i śmigusem-dyngusem. Jest to także niezwykle ważne święto duchowo.

Triduum Paschalne

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień Krzyża. W ten dzień nie oprawia się mszy. Po południu odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej, która kończy się procesją do grobu pańskiego.

W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W wielu kościołach rozpoczyna się ono o godz. 15.00, gdyż właśnie około tej godziny, wedle przekazu Ewangelii, Jezus zmarł na krzyżu.

Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku, oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

Wieka Sobota - Liturgia Wigilii Paschalnej

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Paschał wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło.

Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną.

Niedziela wielkanocna

Uroczystość zaczyna się już w sobotę wieczorem liturgią Wigilii Paschalnej, ale w większości kościołów w Polsce procesja rezurekcyjna odbywa się w niedzielę rano.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Celina Wojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.