Marek Jaszczyński

Wielka inwestycja poczeka. Dwa odwołania w sprawie Zachodniego Obejścia Szczecina

Zachodnia obwodnica  została wpisana do sieci autostrad i dróg ekspresowych. To inwestycja ważna dla całego regionu Zachodnia obwodnica została wpisana do sieci autostrad i dróg ekspresowych. To inwestycja ważna dla całego regionu
Marek Jaszczyński

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina z decyzją i uwagami. Na tę inwestycję czekają wszyscy

Miesiąc temu pojawiła się informacja o tym, że jest gotowa decyzja środowiskowa dla Zachodniego Obejścia Szczecina. Niedawno wpłynęły dwa odwołania do dokumentu.

- Obecnie trudno jest określić skalę wpływu obu odwołań na inwestycję - odpowiada krótko Anna Ołów-Wachowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Pierwsze podnosi kwestię uciążliwości akustycznej, jaka wiąże się z eksploatacją drogi i węzłów.

- Odwołanie to zawiera wniosek o uwzględnienie w decyzji zalecenia zaprojektowania niwelety drogi w głębokim wykopie na odcinku między Dołujami a Redlicą, ponieważ nie wskazano miejsc i zaleceń stosowania środka zapobiegawczego w zakresie emisji hałasu, jakim jest poprowadzenie trasy drogi w głębokim wykopie - wyjaśnia Anna Ołów-Wachowicz.

Drugie odwołanie wniosła gmina Kołbaskowo. Chodzi o uchylenie decyzji dotyczącej lokalizacji zjazdu o nazwie „Będargowo” oraz wskazanie nowej lokalizacji - w miejscu zgodnym ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kołbaskowo.

Jak na razie, odwołania trafią do stolicy.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, oba odwołania wraz z całością zgromadzonej dokumentacji w sprawie zostały przekazane do dalszego procedowania Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Warszawie - mówi Anna Ołów-Wachowicz.

ZOS-ia to imponująca inwestycja, o której mówi się od lat i wymienia korzyści, jakie przyniesie: od skrócenia drogi nad morze po wyeliminowanie niebezpiecznych transportów z centrum Szczecina. Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina jest planowane jako dwujezdniowa droga ekspresowa o długości ok. 51 km, prowadząca od autostrady A6 w Kołbaskowie, przez Police, tunel pod Odrą, do węzła drogowego w Goleniowie, czyli na skrzyżowaniu dróg ekspresowych S3/S6.

Realizacja inwestycji spowoduje usprawnienie połączenia z północnych i zachodnich dzielnic Szczecina oraz miejscowości leżących na terenie powiatu polickiego z autostradą A6 i drogą ekspresową S3, przyczyni się również do skrócenia czasu dojazdu nad morze w szczególności w sezonie wzmożonego ruchu turystycznego. Ponadto pozwoli wyeliminować tranzytowy transport materiałów niebezpiecznych (do i z zakładów chemicznych w Policach), który obecnie realizowany jest przez centrum miasta Szczecina, a tym samym zminimalizuje występowanie sytuacji kryzysowych powstających podczas awarii w trakcie takich transportów.

Marek Jaszczyński

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Jarecki1404

Powiem tak. Urodziłem się w Szczecinie, wychowałem, uczyłem, pracowałem. Poddałem się. Urzędnicy w tym mieście i naokół utrudniają życie jak tylko się da skutecznie, a czasem bardziej. Port leży, linie kolejowe leżą, połączenia drogowe leżą, połączenia wodne leżą, lotnisko leży. Co z wami politycy, radni, wójtowie, wojewodowie itd jest nie tak? Aby tylko przedłużyć, albo nic nie zrobić. Czekacie aż wszyscy młodzi prężni, zdolni, doświadczeni, wykształci stąd wyemigrują? I co zostanie miasto emerytów, bez porządnego połączenia kolejowego, rzecznego, drogowego, lotniczego. Szczecin był kiedyś nazwany drugim Paryżem - ale to było przed II Wojną Światową. Gdzie mosty? Miał być duży Wolny Obszar Celny z olbrzymią Specjalną Strefą Ekonomiczną. Miała być szybka kolej, miały być budowane barkowce, miały być połączenia wodne dla barek Odrą, Wartą, kanałem Havela. Miały być dawno wybudowane drogi wokół Szczecina. Skończyliście ledwo węzeł Kijewo, przebudowę S6/S3 i już widać jak na dłoni że inwestycja źle przygotowana i spóźniona - brak trzeciego pasa od zjazdu na Poznań, a jeszcze lepiej Kołbaskowo, aż do zjazdu na Gdańsk. Pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Kolej Szczecin- Świnoujście, Berlin, Poznań, Wrocław? Co z wami nie tak? A teraz mimo i tak katastrofalnego opóźnienia obwodnicy z Berlina do Gdańska i nad morze, jeszcze bardziej opóźnianie tę inwestycję. Wstyd.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.