Więcej dzieci bez szczepień. Rodzice płacą kary

Czytaj dalej
Fot. Piotr Warczak
Anna Folkman

Więcej dzieci bez szczepień. Rodzice płacą kary

Anna Folkman

Przez ostatni rok przybyło w regionie ponad 200 niezaszczepionych dzieci.

Liczba osób uchylających się od 
szczepień obowiązkowych dzieci w województwie zachodniopomorskim na koniec 2016 roku – to 543 osoby.

Na koniec 2015 roku w naszym województwie odnotowano 323 osoby uchylające się od szczepień, na koniec 2014 roku było to 267 osób.

Taka tendencja potwierdza scenariusz Najwyższej Izby Kontroli, która rok temu w opublikowanym raporcie alarmowała, że co roku o ok. 40 proc. rośnie w naszym kraju liczba nieszczepionych dzieci.

Osoby uchylające się od obowiązkowych szczepień nie mogą czuć się bezkarne. Inspekcja sanitarna skupia się przede wszystkim na informowaniu o obowiązku szczepień i w związku z tym wysyła pisma informacyjne, prowadzi rozmowy edukacyjne.

Jeżeli to jednak nie skutkuje, wysyłane jest wezwanie do wstawiennictwa w określonym terminie, kolejno upomnienie z pouczeniem o skierowaniu sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego i jeśli to nie przekonuje rodziców, wystawiany jest tytuł wykonawczy dla rodziców i przekazywany do wojewody.

Grzywna wynosi 300 zł na każdego rodzica za każde dziecko. Ponowna grzywna na rodziców, którzy nadal uchylają się od obowiązku szczepienia wynosi 500 zł, kolejna 1000 zł.

W 2015 roku wojewoda ukarał 156 rodziców, w 2016 roku było to 126 postępowań.

– W 2016 r. właściwe urzędy skarbowe, do których wojewoda wysłał wnioski o wyegzekwowanie grzywien wraz z tytułami wykonawczymi, ściągnęły grzywny od 5 rodziców na łączną kwotę ponad 4786 zł – podaje Agnieszka Muchla, rzecznik wojewody zachodniopomorskiego.

Szczepienia dzielą rodziców. Wyraź swoją opinię na GS24.pl/forum

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.