Widzę Łódź: Jak zawsze, pomoże zielone [FELIETON]

Czytaj dalej
Dariusz Pawłowski

Widzę Łódź: Jak zawsze, pomoże zielone [FELIETON]

Dariusz Pawłowski

Przypiekła nas rzeczywistość upałami, o jakich zimą tylko śniliśmy. Dużą większą rzadkością pod naszą szerokością geograficzną są tak gorące noce, jak ostatnio, podczas których ciężko odpocząć.

Stare, dobre łódzkie kamienice (pod warunkiem, że są głęboko podpiwniczone) dają jako takie schronienie, w piekarnikach, jakimi są bloki, pomocne są jedynie przeciągi. Straszą nas już nawet tropikalnymi komarami tygrysimi, wszystko ma być w tym roku wyjątkowe: zapowiadane są wyjątkowo ciepły lipiec i wyjątkowo suchy sierpień. Czerwiec zaś odebrał Łodzi (dzielony z Zamościem) rekord temperatury odnotowany w tym miesiącu - było to 35,4 stopnia Celsjusza w roku 1963. Od tego roku rekordzistą jest Radzyń, gdzie odnotowano 38,2 stopnia. Jeżeli jednak klimat będzie się z nami (i przy naszej pomocy) dalej zabawiał, jak obecnie, to mamy przed sobą pustynne perspektywy i możemy pobić ten wynik. Łódzkie zaliczane jest do tych obszarów w Polsce, gdzie z roku na rok susze mają być największe. Stolicy regionu nie pomogło jej sukcesywne betonowanie (co kumuluje ciepło), wieloletnie drzew cięcie i gięcie, które doprowadziło do tego, że na przykład na Piotrkowskiej nie potrafimy ich już odtworzyć. Ba, są miasta, gdzie nie podchodzi się tak bardzo restrykcyjnie nawet do cięcia trawy, by ją wygalać niemal do podłoża, bo wysoka minimalizuje parowanie glebowe wody, jest podstawą zachowania miejskiej bioróżnorodności, minimalizuje wydatki... Upały uwypuklają również odczuwanie zaśmiecenia miasta, a Łódź ma podobny stan, jak wiele miast w Europie: brudne centrum (w Łodzi brudne wielce), coraz bardziej czyste przedmieścia.

Władze miasta zapowiedziały, iż teraz betonowo-asfaltowa Łódź będzie ekologiczna i zielona - mamy się uwolnić od smogu, wzbogacić o 50 tys. drzew, poddać recyklingowi 75 proc. śmieci. Będą więc przetargi, w dużej mierze na przywrócenie tego, co było (przynajmniej w zakresie filozofii myślenia o mieście). Może warto o tym pamiętać, przy podejmowaniu innych decyzji w sprawie tego, co jest?

Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.