Marek Jaszczyński

Węzeł Łękno. Jest umowa. Za ponad trzy lata finał budowy

Wizualizacja węzła „Łękno”,  będą tu parkingi typu „Bike & Ride” i „Park & Ride”, przystanki autobusowe (linie 53, 60, 67) i tramwajowe Wizualizacja węzła „Łękno”, będą tu parkingi typu „Bike & Ride” i „Park & Ride”, przystanki autobusowe (linie 53, 60, 67) i tramwajowe (linie 1,9). Linie kolejowa zostanie przesunięta
Marek Jaszczyński

Miasto podpisało umowę na dofinansowanie budowy węzła „Łękno”, czyli szóstego odcinka trasy średnicowej.

Podpisanie umowy na dofinansowanie odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Inwestycja, której koszt oszacowano na blisko 100 mln zł ma zakończyć się w grudniu 2020 roku. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego wyniesie 73 mln zł.

To będzie najtrudniejszy i najbardziej skomplikowany - jak dotąd - odcinek trasy średnicowej. Choć liczy raptem pół kilometra długości to jednak wiąże się z przebudową wiaduktu i 600 metrowego fragmentu alei Wojska Polskiego, modernizacja torowiska tramwajowego i przebudową linii kolejowej. Będzie tu jeden z 40 węzłów przesiadkowych w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Jego powstanie oznacza odciążenie Pogodna od ruchu ciężarowego i likwidację kłopotliwego przejazdu przez ulicę Papieża Pawła VI na styku z ulicą Arkońską. Sama przebudowa nie ruszy wcześniej niż nie będzie gotowe torowisko od pętli w Lesie Arkońskim przez ul. Arkońską do alei Wojska Polskiego. Na czas przebudowy wiaduktu tędy będą jeździć tramwaje z Zajezdni Pogodno.

A co dalej po budowie węzła „Łękno”?

- Pracujemy nad koncepcjami trasy aż do ulicy 26 Kwietnia, planujemy przebudowę ulicy Twardowskiego - wyjaśnia Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Wiadomo też, że kolejny odcinek trasy średncowej nie będzie miał połączenia z ulicą Mickiewicza, prawdopodobnie zostanie poprowadzonynad nią. Węzeł powstanie dopiero na styku z ulicami Witkiewicza/Jagiellońska.

- Budowa całej trasy aż do węzła „Zapadła” przy placu Szyrockiego to perspektywa kilkunastu lat - dodaje prezydent.

Marek Jaszczyński

Witam! Dziennikarzem jestem kilkanaście lat. Karierę zaczynałem w "Gazecie Poznańskiej". W GS24.pl i "Głosie Szczecińskim" zajmuję się bieżącymi sprawami Szczecina i regionu, a szczególnie komunikacją miejską. Piszę o historii i o wojsku. W moim kręgu zainteresowań są również Police. Przygotowuję materiały o bieżących wydarzeniach z gmin wchodzących w skład powiatu polickiego. Wszystkie te informacje można znaleźć na stronie www.police.naszemiasto.pl. W wolnym czasie - a z tym jest różnie - uwielbiam ruch na świeżym powietrzu, a gdy czas na to pozwoli to lubię zagrać w gry strategiczne.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.