Werdon w Rudzie Śląskiej to prawdziwy stary Górny Śląsk ZOBACZ PROGRAM Anna Dudzińska prezentuje "Dobrze zaprojektowane"

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Anna Dudzińska

Werdon w Rudzie Śląskiej to prawdziwy stary Górny Śląsk ZOBACZ PROGRAM Anna Dudzińska prezentuje "Dobrze zaprojektowane"

Anna Dudzińska

Werdon w Rudzie Śląskiej to ballada o starym Śląsku, takim z kamienicami robotniczymi i miejską zabudową. Śląsku, który dziś znika, bo miasta, owszem, rozrastają się - lecz nie dzięki kamienicom, a zabudowie jednorodzinnej. Zobaczcie najnowszy program Anny Dudzińskiej pt. Dobrze zaprojektowane.

Ruda Śląska. Ciekawe, czy jest ktoś, kto spogląda na to miasto w kontekście dobrej architektury?

- Chciałbym opowiedzieć o fragmencie miasta, w którym się urodziłem. Mam wrażenie, że może to być trochę smutna historia… - tak refleksyjnie swoją balladę rozpoczyna Jan Kubec, znany architekt, pochodzący z Rudy Śląskiej.

Zacznijmy od pięknego opisu: - Oto dzielnica Wirek w Rudzie Śląskiej, jeden jej piękny fragment, już właściwie nieistniejący. Blok zabudowy robotniczej, familokowej, kwartał przy kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca w centralnej części Wirka: Werdon. Tak o tym miejscu mówiła moja babcia. Gdy byłem dzieckiem, nie zastanawiałem się nad tą nazwą, w końcu wszyscy tak mówili... Lecz potem przyszła refleksja.

Czy większość z nas domyśla się już, skąd ta dość dziwna nazwa? Śląsk kryje w sobie wiele takich niespodzianek. Kwartał Werdon pochodzi od Verdun.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Dudzińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.