Ważą się losy budowy tunelu w Świnoujściu

Czytaj dalej
Joanna Maraszek [email protected]

Ważą się losy budowy tunelu w Świnoujściu

Joanna Maraszek [email protected]

Dwa tygodnie zostały do ogłoszenia ostatecznej decyzji w sprawie finansowania stałego połączenia między wyspami Wolin i Uznam ze środków unijnych.

- Spodziewamy się, że w najbliższym czasie zapadnie decyzja w sprawie finansowania budowy tunelu - informuje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - Chodzi o środki z Unii Europejskiej, jakimi dysponuje rząd. Jest to dziś dla nas najważniejsza sprawa.

Władze Świnoujścia złożyły wniosek aplikacyjny do Centrum Unijnych Programów Transportowych o dofinansowanie budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wniosek przeszedł etap formalny. Został pozytywnie oceniony i dopuszczony do konkursu. Do jego rozstrzygnięcia pozostały dwa tygodnie.

Decyzja, która zapadnie, zaważy na losach strategicznej dla miasta inwestycji.

- Niezależnie prowadzone są prace związane z wybraniem firmy, która zaprojektuje i wybuduje tunel - informuje Janusz Żmurkiewicz. - Procedura rozpoczęła się 15 kwietnia. Wtedy ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy. Zgłosiło się 14 konsorcjów, które deklarują chęć wykonanie tunelu w Świnoujściu. W czwartek 3 listopada komisja przetargowa, w której uczestniczył przedstawiciel miasta, dokonała badania i oceny wniosków. Zgodnie z procedurami, komisja przetargowa wyłoni 9 z 14 konsorcjów, którym zaproponuje złożenie konkretnej oferty.

Poza wykonawcą, konieczne jest także wyłonienie inżyniera projektu, który będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem budowy.

- Zaakceptowaliśmy harmonogram związany z wyłonieniem konsorcjum, ale także z wyłonieniem inżyniera projektu, czyli nadzoru nad realizacją zadań - wyjaśnia Janusz Żmurkiewicz. - Zakłada się, że w sierpniu 2017 roku procedura się zakończy, czyli nastąpi podpisanie umowy z firmą, która będzie realizowała projekt. W tym samym czasie nastąpi wyłonienie firmy nadzorującej inwestycję.

Prezydent dodaje, że wstępne daty mogą ulec przesunięciu, ponieważ obecnie procedury przetargowe uwzględniają odwołania konsorcjów. To jednak byłaby najmniejsza niedogodność. Najważniejsze, to otrzymać fundusze.

Joanna Maraszek [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.