Wątpliwości wokół głosowania nad budżetem obywatelskim w Dobrej

Czytaj dalej
Fot. google.pl/maps
Marek Jaszczyński [email protected]

Wątpliwości wokół głosowania nad budżetem obywatelskim w Dobrej

Marek Jaszczyński [email protected]

To pierwszy budżet obywatelski w historii gminy Dobra, w powiecie polickim. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy zgłosili dużo pomysłów do realizacji. Zespół do spraw budżetu obywatelskiego zatwierdził 31 projektów. Głosowanie odbywało się od 12 września do 2 października. Niedawno została ogłoszona lista zwycięskich projektów.

Jednak są poważne wątpliwości, co do tego, czy głosowanie jest ważne. Dlaczego? Zgodnie z regulaminem w głosowaniu mogli wziąć udział mieszkańcy gminy Dobra, którzy ukończyli 16 lat. Tymczasem stawianie ograniczeń wiekowych jest niezgodne z prawem. Tak stwierdził wojewoda. Jego rozstrzygnięcie nadzorcze uchy-la zapis z wiekiem.

- Jeżeli wojewoda 3 października stwierdził, że mogli głosować wszyscy, a głosowanie zakończono 2 października i mogły głosować jedynie osoby powyżej 16. roku życia, to moim zdaniem można wysadzić ten budżet obywatelski w powietrze - mówi nasz informator.

W uzasadnieniu wojewody zachodniopomorskiego czytamy, że wójt gminy Dobra ograniczył - w sposób sprzeczny z ustawą o samorządzie gminnym - krąg osób uprawnionych do udziału w konsultacjach społecznych do osób, które mają ukończone 16 lat.

„Mieszkańcem danej jednostki samorządu terytorialnego jest każda osoba, która faktycznie przebywa na jej terenie, a nadto, wyraża ona wolę stałego przebywania. Na kwalifikację danej osoby jako mieszkańca konkretnej gminy, poza wymienionymi wymogami, nie wpływa w żaden sposób jej wiek, związana z nim zdolność do czynności prawnych, pozbawienie praw publicznych czy też brak zameldowania” - czytamy w uzasadnieniu.

Przedstawiciel Urzędu Gminy w Dobrej tłumaczy, że rozstrzygnięcie wpłynęło 3 października, a więc po zakończeniu głosowania.

- Mając na uwadze zaangażowanie mieszkańców i doceniając ich wysiłek na każdym etapie prac nad budżetem obywatelskim - począwszy od tworzenia zasad aż do etapu głosowania - uznaliśmy wyniki głosowania jako ważne - wyjaśnia Tomasz Kakowski z Urzędu Gminy Dobra, który koordynował pracę zespołu do spraw budżetu obywatelskiego. - Projekty inwestycyjne oraz nieinwestycyjne wybrane w drodze głosowania będziemy realizować w roku 2017.

Jednak nasz rozmówca zastrzega, że w przyszłości będą zmiany w regulaminie dotyczącym głosowania.

- Oczywiście kwestię wieku mieszkańców rozpatrzymy i dostosujemy do wymagań w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego na terenie naszej gminy - zapewnia „Głos” Tomasz Kakowski.

Marek Jaszczyński [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.