"Walkę z epidemią możemy wygrać tylko wspólnie" - wywiad

Czytaj dalej
Mateusz Borda

"Walkę z epidemią możemy wygrać tylko wspólnie" - wywiad

Mateusz Borda

Równie ważny, jak zachowywanie dystansu społecznego i noszenie maseczek, jest odpowiedni reżim sanitarny w zakładzie pracy. I to właśnie na pracodawcach ciąży dziś największa odpowiedzialność. O tym, dlaczego tak jest, rozmawiamy z dr n. med. Anną Bednarską-Czerwińską, wiceprezes zarządu Gyncentrum Sp. z o.o. oraz dyrektor zarządzającą jednym z najnowocześniejszych laboratoriów genetycznych w Europie, które walczy z COVID-19.

"Walkę z epidemią możemy wygrać tylko wspólnie" - wywiad

- Zakłady pracy coraz częściej stają się ogniskami koronawirusa. Dlaczego pracodawcy powinni badać swoich pracowników?

- Dla możliwości zachowania ciągłości działania i uniknięcia sytuacji, w której z powodu wysokiej zachorowalności będzie zmuszony do ograniczenia działalności czy okresowego jej zawieszenia. Szczególnie dotyczy to firm, które ze względu na specyfikę działania nie mogą przejść na całkowity tryb pracy zdalnej lub niemożliwe jest skuteczne dystansowanie się pracowników w miejscu pracy, czego przykładem są np. kopalnie. W walce z koronawirusem chodzi przede wszystkim o to, aby szybko zidentyfikować chorych na COVID-19 i odpowiednio wcześnie odizolować ich od pozostałych pracowników, nim zaczną zarażać się nawzajem. Dzięki temu ograniczymy transmisję poziomą wirusa i uniemożliwimy jego rozprzestrzenianie się, a firma będzie mogła dalej funkcjonować.

- Co dają takie badania? Na czym polegają testy genetyczne przeprowadzane przez Laboratorium Genetyczne Gyncentrum?

-Koronawirus to nowy wirus. Wszyscy jeszcze się go uczymy i poznajemy jego specyfikę. To, co wiemy na pewno to to, że rozprzestrzenia się bardzo szybko i wiele zakażeń przebiega bezobjawowo. Nawet jeden niezdiagnozowany w porę pracownik może stać się ogniskiem choroby w firmie. Dlatego tak ważne są testy przesiewowe, dzięki którym możemy kontrolować przebieg epidemii i skutecznie ją wyhamowywać.
Testy genetyczne, zgodnie z rekomendacjami WHO, są jedynym wiarygodnym sposobem na wykrycie wirusa SARS-CoV-2. Powinny go wykonać wszystkie osoby manifestujące objawy zakażenia, ale również osoby mające bliski kontakt z osobą zarażoną i te, które chcą wykluczyć bezobjawowy przebieg zakażenia.

"Walkę z epidemią możemy wygrać tylko wspólnie" - wywiad

- Jak powinno się badać pracowników? Cały zakład? Wybraną grupę?
-Testy genetyczne to najskuteczniejszy sposób na przerwanie transmisji poziomej wirusa wśród pracowników. I nie ma tutaj limitu. Idealnie, gdyby badaniu poddana została cała załoga, co z oczywistych względów nie zawsze jest możliwe, ale z punktu widzenia walki z wirusem najskuteczniejsze. Kwarantanna osób z pozytywnym wynikiem testu wraz z członkami ich rodzin i osób z kontaktu hamuje szerzenie się wirusa i tłumi problem w zarodku. Specyfika działalności firm z różnych branż narzuca określone rozwiązania i determinuje decyzje w tym zakresie.

- Czym różni się Laboratorium Genetyczne Gyncentrum od innych laboratoriów oferujących testy w kierunku COVID-19?
-Jesteśmy laboratorium, które od wielu już lat przeprowadza badania genetyczne i posiada doświadczenie w diagnostyce molekularnej PCR. Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się na początku marca, gdzie na Śląsku działały tylko 2 laboratoria COVID-19, skłoniła nas do poszerzenia zakresu działania o badania w kierunku koronawirusa. Postanowiliśmy aktywnie włączyć się w walkę z epidemią w naszym regionie. W krótkim czasie udało nam się uruchomić akredytowane przez MZ, nowocześnie wyposażone i jedyne tej klasy bezpieczeństwa laboratorium na Śląsku.
Dysponujemy infrastrukturą, wyposażeniem i procedurami umożliwiającymi bezpieczny transport i diagnostykę materiału zakaźnego. Strefa czerwona, w której badany jest materiał, jest oddzielona od pozostałej części laboratorium śluzami z regulowanym ciśnieniem oraz zabezpieczona elektronicznym systemem kontroli dostępu. W pomieszczeniach laboratoryjnych utrzymywane jest podciśnienie, które uniemożliwia przedostanie się patogenu na zewnątrz.
Specjalistyczna aparatura automatyzuje pracę laboratorium, a wykwalifikowani diagności oraz wdrożone procedury kontroli jakości są gwarancją, że każdy wydawany wynik jest wiarygodny i odzwierciedla faktyczny stan kliniczny Pacjenta.
Pracujemy 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Nasze możliwości diagnostyczne to obecnie 6 tys. badań w ciągu doby. Warto podkreślić, że wyniki badań wydajemy maks. do 12 godzin, co z punktu widzenia komfortu psychicznego pacjenta i dalszego leczenia jest kwestią absolutnie priorytetową.

- Jak wygląda przeprowadzenie badań u pracodawcy?

Jesteśmy bardzo elastyczni, jeśli chodzi o sposób organizacji badań. Przyjmujemy próbki z materiałem od kurierów w siedzibie laboratorium w trybie ciągłym, o każdej porze dnia i nocy. Realizujemy transport własny próbek z placówek medycznych do laboratorium na terenie całego województwa. Organizujemy również mobilne punkty pobrań w siedzibie firmy lub wyznaczonym przez nią miejscu, aby w jak najmniejszym stopniu dezorganizować jej pracę. Uruchomiliśmy również punkty pobrań typu „drive thru” w Katowicach, Sosnowcu i Bielsku-Białej, gdzie pobieramy wymazy do badań bez konieczności wysiadania Pacjenta z samochodu. Zarówno rejestracja skierowań do badań, jak i wydawanie wyników odbywa się online, co znacznie usprawnia cały proces.

Dowiedz się więcej o Gyncentrum - KLIKNIJ

Mateusz Borda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.