Walczyli na francuskim niebie, szkolili się tutaj. Wojskowe skrzydła nad Koszalinem

Czytaj dalej
Piotr Polechoński

Walczyli na francuskim niebie, szkolili się tutaj. Wojskowe skrzydła nad Koszalinem

Piotr Polechoński

W tym roku minie setna rocznica zakończenia Wielkiej Wojny. To był pierwszy koflikt w dziejach, w czasie którego w tak znacznym stopniu swój udział zaznaczyło lotnictwo. To wtedy pojawiły się myśliwskie i bombowe eskadry, a najskuteczniejsi piloci przeszli do legendy. Mało kto wie, że znaczący epizod w tej historii miał też Koszalin.

W czasie I wojny światowej koszaliński garnizon wojskowy uległ znacznemu powiększeniu. Między innymi utworzona została wojskowa szkoła pilotów.

Rozlokowano ją na lotnisku, które znajdowało się w kwartale ograniczonym dzisiejszymi ulicami: Morską i Przemysłową. Był to plac o trawiastym podłożu, stanowiący w rzeczywistości doświadczalne pole wzlotów przy istniejącej tam od 1908 roku fabryce części samolotowych LVG (Luft-Verkehrs-Gesellschaft mbH, Köslin), będącej filią zakładów lotniczych w Hamburgu.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.