Joanna Boroń

Wakacje nad morzem. Sanepid kontroluje lokale

Wakacje nad morzem. Sanepid kontroluje lokale Fot. archiwum polskapress
Joanna Boroń

Gdy jest ciepło, bakterie i wirusy łatwo namnażają się w żywności. Sanepid na bieżąco kontroluje lokale, szczególnie te wczasowe.

Zachodniopomorski sanepid skontrolował ponad 900 piekarni, ciastkarni, lodziarni, lokali gastronomicznych, czy stołówek w domach wczasowych. W 88 przypadkach kontrole wykazały nieprawidłowości, niektóre potencjalnie groźne dla urlopowiczów. Na 88 osób odpowiedzialnych za te nieprawidłowości w bieżącym stanie sanitarnym, nałożono mandaty karne w łącznej kwocie 24.700 złotych.

- Najczęściej stwierdzanymi w trakcie kontroli uchybieniami było nieprzestrzeganie zasad higieny przez personel pracujący przy produkcji żywności, brudny sprzęt produkcyjny, naczynia do serwowania, powierzchnie robocze, urządzenia chłodnicze/zamrażalnicze, ogólny nieporządek w pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych, czy wykorzystywanie do produkcji środków spożywczych po upływie terminu przydatności do spożycia bądź nieoznakowanych - informuje Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie.

Najpoważniejsze konsekwencje spotkały zakład produkcji lodów w Kamieniu Pomorskim - zakład zamknięto po tym, jak w lodach odkryto tzw. zanieczyszczenie mikrobiologiczne, które świadczą o braku higieny w procesie produkcji.

Większość kontroli przeprowadzonych w lokalach było z inicjatywy sanepidu. Część z nich była odpowiedzią na skargi. Jak czytamy w komunikacie: „W analizowanym okresie zgłoszono do Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa zachodniopomorskiego 53 interwencje, z czego 24 interwencji uznano za zasadne a 29 za niezasadne.”

W analizowanym okresie w ramach urzędowej kontroli żywności i monitoringu pobrano do badań 228 próbek środków spożywczych, z czego 31 kwestionowano. Lody szczególnie groźne 30 z kwestionowanych prób dotyczą obecności drobnoustrojów Enterobacteriaceae w lodach.

Obecność tych drobnoustrojów świadczy o niewystarczającej higienie produkcji. Lody, ze względu na swój skład chemiczny stanowią doskonałą pożywkę dla rozwoju niepożądanej mikroflory. Najgroźniejsze są pałeczki salmonelli, które mogą powodować poważne zatrucia.

Turnusy pod kontrolą

Prócz kontroli w lokalach gastronomicznych oddziały zachodniopomorskiego sanepidu pod lupę wzięły też kolonie i obozy dla najmłodszych. W ramach bieżącego nadzoru nad placówkami letniego wypoczynku dzieci i młodzieży sprawowany jest nadzór przez Inspekcję Sanitarną.

Tylko 7 lipca Inspekcja Sanitarna skontrolowała 170 turnusów przeprowadzając w nich 174 kontrole, w tym 4 interwencyjne. Na 3 turnusach stwierdzono nieprawidłowości. Za zły stan bieżący osoby odpowiedzialne zostały ukarane 12 mandatami na łączną kwotę 3200 złotych.

Co organizatorzy mieli na sumieniu?

Podobnie jak w lokalach gastronomicznych inspektorzy stwierdzili przeterminowaną żywność, a także brud.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.