W Ustce wróci klimat starej osady

Czytaj dalej
Bogumiła Rzeczkowska

W Ustce wróci klimat starej osady

Bogumiła Rzeczkowska

Ratusz ogłosił przetarg na zagospodarowanie Starej Osady Rybackiej w zabytkowej części Ustki.

Zagospodarowanie funkcjo-nalno-przestrzenne obszaru Starej Osady Rybackiej w Ustce poprzez dostosowanie ciągów komunikacyjnych – ulic: Nadmorskiej i Perłowej, Pomorskiej, Beniowskiego do historycznej architektury w systemie zaprojektuj i wybuduj - to jest przedmiotem zamówienia publicznego, które zostanie sfinansowane z unijnych pieniędzy, przeznaczonych na ochronę dziedzictwa kulturowego oraz budżetu Ustki.

Projekt jest realizowany w partnerstwie ze Słowińską Grupą Rybacką. W koncepcji rewaloryzacji Starej Osady Rybackiej chodzi o uporządkowanie chronionego obszaru zabytkowego w obrębie starej Ustki i wyeksponowanie walorów historycznych dla turystów.
W całym przedsięwzięciu szykują się wykopy, bo projekt zakłada udostępnienie pozostałości kościoła św. Mikołaja, który znajdował się w Zaułku Kapitańskim.

Z przeprowadzonych badań georadarowych w Parku im. Jana Pawła II wynika, że prawdopodobnie znajdują się tam elementy dawnej zabudowy. Jednak mogą to być silnie zniszczone jej fragmenty przemieszane z gruntem. Nie znaleziono natomiast zachowanych w całości fundamentów czy murów. Co ciekawe, wskazane elementy mogą być starsze niż poszukiwany kościół.

Cała rewaloryzacja obejmie strefę ochrony konserwatorskiej na terenie układu owalnicowego wpisanego do rejestru zabytków. A dokładnie ulice: Marynarki Polskiej od Generała Zaruskiego do skrzyżowania z Portową, Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego od skrzyżowania z Marynarki Polskiej do skrzyżowania ze Sprzymierzeńców oraz Czerwonych Kosynierów, Małą, Kaszubską, Pomorską, Perłową, Nadmorską, Beniowskiego i Generała Zaruskiego. Oprócz udostępnienia pozostałości kościoła św. Mikołaja, projekt przewiduje ekspozycję archeologiczną i i zagospodarowanie otoczenia.

Ulice zostaną oznakowane w jednolity sposób. Walory architektoniczne uzupełnią ławki, kosze i nadające klimat detale.
 Prace mają się rozpocząć w październiku, a zakończyć jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.