W Szczecinie przybywa zakażonych HIV. Powód: ryzykowny seks

Czytaj dalej
Anna Folkman

W Szczecinie przybywa zakażonych HIV. Powód: ryzykowny seks

Anna Folkman

Do poradni w Szczecinie cały czas trafiają nowe osoby zakażone HIV.

W Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie, będącej częścią Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej, na stałe leczonych antyretrowirusowo jest ok. 500 osób, zarejestrowanych jest ok. 1200 pacjentów żyjących z HIV.


- W Poradni od 1 stycznia tego roku odnotowano 33 nowe zakażenia HIV. To 28 mężczyzn i pięć kobiet - mówi Natalia Andruczyk ze szpitala na ul. Arkońskiej. - Większość zakażeń dotyczy tzw. mężczyzn MSM, czyli mężczyzn mających seks z mężczyzną.

W Polsce tylko w styczniu 2017 roku zarejestrowano 175 nowo wykrytych zakażeń HIV, były wśród osób w wieku od ok. 20 do 60 lat.

Było też dziewięć zachorowań na AIDS i pięć zgonów osób z AIDS. A od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 stycznia tego roku zakażenie HIV stwierdzono u 21 tys. 323 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski. Ogółem odnotowano 3 tys. 449 zachorowań na AIDS, 1 tys. 361 chorych zmarło.

- Cały czas zakażenie HIV jest problemem bardzo istotnym. Częstość ryzykownych zachowań, głównie seksualnych, bo taka jest pierwszoplanowa droga zakażenia, wcale nie zmniejsza się - zauważa prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, Chorób Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych.

- W Polsce zakażeń systematycznie wzrasta. Nowe zakażenia notuje się najczęściej w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Kraków. To tam dochodziło do największej liczby zakażeń w ostatnich latach. Od około dwóch lat obserwujemy przeniesienie większej liczby zakażeń na miasta średnio duże, takie jak Szczecin. Zakażenia ściągane są do nas np. z Berlina, a także dużych miast w Polsce. Wystarczy jeden wyjazd, delegacja, spotkanie, przygodny kontakt seksualny...

Więcej na temat zagrożeń, ochrony przed wirusem, a także o badaniach będzie można dowiedzieć się 19 maja. W godz. od 18 do 22 na ulice Szczecina wyjedzie „Tramwaj zwany Pożądaniem”. Bieg zakończy na przystanku „Brama Portowa”, niedaleko klubu Lulu, gdzie będzie dalsza część imprezy. Trasę przejazdu tramwaju można sprawdzić na Facebooku.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.