W Świnoujuściu chcą zainwestować w ekologię. Sporo się zmieni

Czytaj dalej
Fot. Joanna Maraszek
Joanna Maraszek

W Świnoujuściu chcą zainwestować w ekologię. Sporo się zmieni

Joanna Maraszek

Elektryczne autobusy i zastąpienie służbowej skoda w magistracie pojazdem z napędem elektrycznym, to część pomysłów na ograniczenie emisji spalin w mieście

Na opublikowanej mapie zagrożeń zanieczyszczeniem powietrza sytuacja w Świnoujściu jest bardzo dobra. Jednak dla władz miasta nie oznacza to, że można zrezygnować z działań na rzecz ekologii i przeciw zanieczyszczeniom.

- Świnoujście zlokalizowane jest na wyspach Uznam, Wolin i Karsibór, objętych dyrektywą Natura 2000 - opowiada Robert Karelus, rzecznik prezydenta. - Sąsiadujące z nami gminy to Międzyzdroje, które z racji swojego turystycznego charakteru realizują i finansują wiele inicjatyw proekologicznych, a po niemieckiej stronie wyspy Uznam gmina Heringsdorf, skupiająca trzy historyczne Cesarskie Uzdrowiska: Ahlbeck, Heringsdorf i Banzin. Wymogi co do utrzymania statusu uzdrowiska są po niemieckiej stronie bardzo wysokie.

W obu sąsiadujących gminach dominuje turystyka. Brak jest tam jakiegokolwiek przemysłu.

- Samo miasto Świnoujście również realizuje wiele zadań proekologicznych - dodaje Robert Karelus. - W naszym budżecie na stricte ten cel przeznaczane są środki pochodzące z opłaty uzdrowiskowej, które rocznie wynoszą około 7 mln zł. Utrata statusu uzdrowiska wiązałaby się z utratą tych środków, a także tego co otrzymujemy ze Skarbu Państwa, czyli drugie tyle.

Mieszkańcy Świnoujścia otrzymali możliwość pozbycia się trującego azbestu z zamieszkałych przez nich budynków przy współpracy z miejskim wydziałem ochrony środowiska i leśnictwa.

Poza tym miasto chwali się wprowadzeniem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, który zakłada zakup ekologicznych autobusów.

- Takie autobusy już testowano na ulicach naszego miasta - mówi Robert Karelus. - Poza tym dzięki środkom zewnętrznym Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, w ramach projektu ograniczenia emisji pyłów, zmodernizowało instalację odpylania dla dwóch kotłów WR 10-015 na terenie własnej kotłowni.

Ta inwestycja pozwoliła obniżyć emisję pyłów poniżej 100 mg/Nm sześc., w warunkach normalnych w gazach suchych przy zawartości tlenu 6 proc., dzięki czemu kotły spełniają restrykcyjne wymagania dla pyłów.

Mimo wszystko w magistracie pojawił się już pomysł lokalizacji w mieście stacji pomiarowych, które jednoznacznie wskazywałyby na czystość powietrza w uzdrowisku, choć takie badania są prowadzone corocznie przez WOŚiL.

- Koszt zakupu i instalacji to wydatek rzędu 350 tysięcy złotych - dodaje rzecznik prezydenta Świnoujścia.

W mieście nie brakuje także mieszkańców, którzy sami starają się wpływać na jakość powietrza.

- Jeden z przedsiębiorców zamierza wyposażyć swoją firmę taksówkarską w samochody elektryczne, kupił już pierwszy pojazd - informuje Robert Karelus.

Ważne jest też zastąpienie komunikacji samochodowej alternatywną.

- W ostatnich latach postawiliśmy na inwestowanie w sieć ścieżek rowerowych - tłumaczy rzecznik. - Planujemy wybudowanie węzła przesiadkowego. Jest też wola współpracy w ramach europejskiego projektu ESPRIT2GO. Zakłada on lokalizację, w niektórych polskich miastach, wypożyczalni samochodów elektrycznych. Docelowo planowane jest również wyłączenie ruchu samochodowego w strefie A uzdrowiska. Ponadto prowadziliśmy rozmowy z WFOŚiGW, aby w urzędzie miasta zastąpić wiekową skodę fabię, samochodem elektrycznym, którego zakup zostanie współ-finasowany właśnie ze środków tego Funduszu.

Starania lokalnych władz, co do ekologii, wynikają między innymi z raportu NIK, który wskazuje, jak łatwo można przekroczyć bariery, które pozwalają utrzymać miastu prestiżowy status uzdrowiska.

Joanna Maraszek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.