Joanna Maraszek

W Świnoujściu powstanie Promenada Zdrowia

W Świnoujściu powstanie Promenada Zdrowia
Joanna Maraszek

Miasto planuje wyremontować starą część promenady. Urzędnicy w najbliższym czasie będą składali podanie o dofinansowanie z pieniędzy Unii Europejskiej

Ostatnio miasto otrzymało dofinansowanie na dwie inwestycje związane z wodną rekreacją.

Przystań kajakowa w Karsiborze

- Budowa przystani kajakowej przy ulicy 1 Maja w Karsiborze ma zastąpić infrastrukturę, która stanowi pozostałości po dawnym porcie rybackim Certa - wyjaśnia Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - To w tym miejscu powstaną: slip, pomosty pływające i cumownicze, zaplecze sanitarne z toaletami oraz parking, miejsce na ognisko i zadaszona wiata piknikowa.

Prace kosztować będą 1,5 mln zł. Unijne wsparcie przewidziano na poziomie blisko pół mln zł.

Nowa przystań żeglarska w Łunowie

Druga z planowanych inwestycji, to nowa przystań żeglarska w Łunowie. Według projektu będzie tu: 5 pomostów dla 60 jachtów oraz 20 mniejszych jednostek pływających, takich jak skutery czy łodzie. Koszt to 4,5 mln zł. Wsparcie unijne wyniesie prawie 1,9 mln zł.

Czas na drugą część promenady

To nie koniec planów, jakie snuje lokalny samorząd. Miasto już złożyło kolejne wnioski o dofinansowanie inwestycji, tym razem nad samym morzem na wyspie Uznam. Miasto chce, wyremontować starą część promenady, która obejmuje odcinek od muszli koncertowej do wejścia na plażę za pływalnią miejską.

- Nie ukrywajmy, że, choć Świnoujście jest piękne, należy zadbać o starą część promenady - mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. - Jestem zdania, że należy dołożyć wszelkich starań, by odświeżyć tę nadmorską część miasta, zarówno Świnoujścia, jak i Kołobrzegu. Ma to ogromne znaczenie z wielu względach.

Marszałek dodaje, że dbałość o wygląd nadmorskiej części miasta jest bardzo istotna, chociażby pod względem marketingu turystycznego.

- Są to części, które miejscowościom nadmorskim dodają splendoru i są swoistą wizytówką całego wybrzeża naszego regionu - zapewnia Olgierd Geblewicz.

Chcą zrobić deptak między wydmami

Poza remontem w planach jest także budowa nowej promenady, równoległej do już istniejącej, starej. Nowa część będzie się znajdowała między wydmami. Ta część ma się nazywać „Promenada Zdrowia”. I tak samo, jak stara promenada zaczynać się będzie od ul. Małachowskiego a kończyć przy ul. Powstańców Śląskich. Obie mają być połączone przejściami.

- Projekt stworzenia nowej promenady ma na celu przywrócenie atrakcyjności dzielnicy nadmorskiej, poprzez wykreowanie przyjaznej przestrzeni publicznej, uwzględniającej współczesne potrzeby różnych grup odbiorców z zachowaniem zasad poszanowania środowiska naturalnego - wyjaśnia Robert Karelus, rzecznik prezydenta.

Hasłem przewodnim projektu „Promenady Zdrowia” jest człowiek - jego potrzeby, wchodzenie w interakcję z drugim człowiekiem i elementami zagospodarowania przestrzeni, zaspokojenie potrzeb kulturalnych, dbałości o dobrą kondycję.

- To miejsce powinno stanowić wizytówkę miasta, odznaczać się wysoką jakością zagospodarowania - dodaje Karelus.

Miasto złożyło dwa wnioski o dofinansowanie. Pierwszy, to budowa Promenady Zdrowia - koszt 9,5 mln zł, z tego 3,5 mln zł to dofinansowanie. Drugi to, przebudowa starej promenady - koszt też 9,5 mln zł, z tego 3,5 mln zł dofinansowanie.

Obecnie trwa weryfikacja dokumentacji aplikacyjnej, czyli wniosków, przez urząd marszałkowski. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursów to lipiec 2017.

Joanna Maraszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.