W Świnoujściu inwestują w nowe placówki

Czytaj dalej
Fot. Fot. joanna maraszek
Joanna Maraszek

W Świnoujściu inwestują w nowe placówki

Joanna Maraszek

W zapomnianej dotychczas części Świnoujścia mają rozpocząć się dwie ważne dla mieszkańców budowy. Są to, przedszkole oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy

Drzewa, stolarnia i kilka domów. Z jednej strony kościół, z drugiej las. Tak wygląda spokojna i cicha ul. Bydgoska w Świnoujściu, na której już niedługo rozpoczną się dwie ważne inwestycje.

- Przy ulicy Bydgoskiej planujemy lokalizację nowego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego oraz nowego przedszkola - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.

Dla najstarszych

Budowa zakładu przeznaczonego dla najstarszych mieszkańców miasta jest priorytetem. Początkowo miał się tym zająć prywaty inwestor na zakupionej od miasta działce.

- Jednak się wycofał - mówi Robert Karelus. - Dlatego miasto postawiło na samodzielną budowę ZPO w pobliżu szpitala miejskiego. Bliskość tej placówki, lekarzy i pielęgniarek przemawiała za taką lokalizacją.

Ale i to się zmieniło. Prezydent uznał, że ZPO powstanie jednak w pierwotnej lokalizacji, czyli przy ul. Bydgoskiej.
- Podyktowane to jest większą powierzchnią terenu i możliwością rozbudowy zakładu w przyszłości - wyjaśnia Karelus. - Zastępca prezydenta Paweł Sujka z zespołem realizuje dokładny plan inwestycyjny, który określi, co powinno i musi się tu znaleźć. To umożliwi ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu oraz budowę obiektu.

W budżecie miasta zapewniono 7 mln zł na realizację inwestycji, która powinna powstać w najbliższych latach.

Dla najmłodszych

To nie jedyne plany, które zostaną zrealizowane w tej lokalizacji.


- Projekt budowlany nowego przedszkola miejskiego przy ulicy Bydgoskiej jest już gotowy - informuje rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Rozpoczęcie inwestycji uzależnione jest od dofinansowania unijnego, o które aplikujemy.

Placówka byłaby ośmiooddziałowym przedszkolem integracyjnym przeznaczonym do edukacji przedszkolnej dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat z możliwością rozbudowy w przyszłości o dodatkowe dwa oddziały.

- W projekcie znajduje się osiem sal dydaktycznych, każda z nich z dostępem do szatni i łazienki dla dzieci oraz magazynem leżaków - wymienia Robert Karelus. - W budynku powstaną także: duża sala gimnastyczna z widownią na 150-200 miejsc i pomieszczeniem magazynowym z możliwością podzielania na dwie mniejsze akustycznie wyciszone sale, sala rehabilitacyjna, gabinet logopedyczny, gabinet dydaktyczno-terapeutyczny, wielofunkcyjny plac zabaw.

Szacowany koszt inwestycji, w części budowlanej, to ponad 7 mln zł. Miasto ma otrzymać 85-procentowe dofinansowanie ze środków unijnych na realizację tego zadania. Nowe przedszkole ma zapewnić 200 miejsc. Choć w Świnoujściu przedszkoli jest wiele, rodzice wciąż mają problem z tym, by znaleźć wolne miejsce dla swojej pociechy.

- Na rok szkolny 2016/2017 w przedszkolach miejskich nr 1, 5 i 11 utworzono trzy nowe oddziały - wyjaśnia rzecznik prezydenta. - W sumie we wszystkich przedszkolach miejskich jest 965 miejsc dla dzieci w wieku 3-6 lat.
Oprócz tego w mieście działają 4 placówki niepubliczne oraz jeden punkt przedszkolny.

- Placówki te zapewniają miejsca dla ponad 120 dzieci w wieku przedszkolnym - dodaje Robert Karelus. - Wszystkie otrzymują dotację z miasta w wysokości 75 procent kosztów utrzymania dziecka.

Budowa nowego przedszkola potrwa około 15 miesięcy.

- Powstanie tej placówki powinno w pełni zabezpieczyć potrzeby jeśli chodzi o dostępności do miejsc w przedszkolach publicznych - mówi rzecznik. - Jesteśmy jednym z niewielu samorządów, które nie likwidują placówek lecz powiększają liczbę miejsc.

Joanna Maraszek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.