W Świnoujściu inwestują w nowe placówki

Czytaj dalej
Fot. Fot. joanna maraszek
Joanna Maraszek

W Świnoujściu inwestują w nowe placówki

Joanna Maraszek

W zapomnianej dotychczas części Świnoujścia mają rozpocząć się dwie ważne dla mieszkańców budowy. Są to, przedszkole oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy

Drzewa, stolarnia i kilka domów. Z jednej strony kościół, z drugiej las. Tak wygląda spokojna i cicha ul. Bydgoska w Świnoujściu, na której już niedługo rozpoczną się dwie ważne inwestycje.

- Przy ulicy Bydgoskiej planujemy lokalizację nowego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego oraz nowego przedszkola - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.

Dla najstarszych

Budowa zakładu przeznaczonego dla najstarszych mieszkańców miasta jest priorytetem. Początkowo miał się tym zająć prywaty inwestor na zakupionej od miasta działce.

- Jednak się wycofał - mówi Robert Karelus. - Dlatego miasto postawiło na samodzielną budowę ZPO w pobliżu szpitala miejskiego. Bliskość tej placówki, lekarzy i pielęgniarek przemawiała za taką lokalizacją.

Ale i to się zmieniło. Prezydent uznał, że ZPO powstanie jednak w pierwotnej lokalizacji, czyli przy ul. Bydgoskiej.
- Podyktowane to jest większą powierzchnią terenu i możliwością rozbudowy zakładu w przyszłości - wyjaśnia Karelus. - Zastępca prezydenta Paweł Sujka z zespołem realizuje dokładny plan inwestycyjny, który określi, co powinno i musi się tu znaleźć. To umożliwi ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu oraz budowę obiektu.

W budżecie miasta zapewniono 7 mln zł na realizację inwestycji, która powinna powstać w najbliższych latach.

Dla najmłodszych

To nie jedyne plany, które zostaną zrealizowane w tej lokalizacji.


- Projekt budowlany nowego przedszkola miejskiego przy ulicy Bydgoskiej jest już gotowy - informuje rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Rozpoczęcie inwestycji uzależnione jest od dofinansowania unijnego, o które aplikujemy.

Placówka byłaby ośmiooddziałowym przedszkolem integracyjnym przeznaczonym do edukacji przedszkolnej dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat z możliwością rozbudowy w przyszłości o dodatkowe dwa oddziały.

- W projekcie znajduje się osiem sal dydaktycznych, każda z nich z dostępem do szatni i łazienki dla dzieci oraz magazynem leżaków - wymienia Robert Karelus. - W budynku powstaną także: duża sala gimnastyczna z widownią na 150-200 miejsc i pomieszczeniem magazynowym z możliwością podzielania na dwie mniejsze akustycznie wyciszone sale, sala rehabilitacyjna, gabinet logopedyczny, gabinet dydaktyczno-terapeutyczny, wielofunkcyjny plac zabaw.

Szacowany koszt inwestycji, w części budowlanej, to ponad 7 mln zł. Miasto ma otrzymać 85-procentowe dofinansowanie ze środków unijnych na realizację tego zadania. Nowe przedszkole ma zapewnić 200 miejsc. Choć w Świnoujściu przedszkoli jest wiele, rodzice wciąż mają problem z tym, by znaleźć wolne miejsce dla swojej pociechy.

- Na rok szkolny 2016/2017 w przedszkolach miejskich nr 1, 5 i 11 utworzono trzy nowe oddziały - wyjaśnia rzecznik prezydenta. - W sumie we wszystkich przedszkolach miejskich jest 965 miejsc dla dzieci w wieku 3-6 lat.
Oprócz tego w mieście działają 4 placówki niepubliczne oraz jeden punkt przedszkolny.

- Placówki te zapewniają miejsca dla ponad 120 dzieci w wieku przedszkolnym - dodaje Robert Karelus. - Wszystkie otrzymują dotację z miasta w wysokości 75 procent kosztów utrzymania dziecka.

Budowa nowego przedszkola potrwa około 15 miesięcy.

- Powstanie tej placówki powinno w pełni zabezpieczyć potrzeby jeśli chodzi o dostępności do miejsc w przedszkolach publicznych - mówi rzecznik. - Jesteśmy jednym z niewielu samorządów, które nie likwidują placówek lecz powiększają liczbę miejsc.

Joanna Maraszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.