W stargardzkim więzieniu powstanie hala produkcyjna. Ma to pomóc w resocjalizacji

Czytaj dalej
Wioletta Mordasiewicz

W stargardzkim więzieniu powstanie hala produkcyjna. Ma to pomóc w resocjalizacji

Wioletta Mordasiewicz

Hala produkcyjna dla osadzonych ma powstać na terenie zakładu karnego w Stargardzie. Władze więzienia będą szukać przedsiębiorców, którzy zechcą umiejscowić działalność gospodarczą przy alei Żołnierza.

Na terenie Zakładu Karnego w Stargardzie, wzorem innych miast w Polsce, ma zostać zbudowana duża hala produkcyjna. Przedsiębiorcy będą mogli umieścić w niej swoją produkcję. Ma ona bazować na pracy skazanych.

Rząd tak chce

Budowa hali produkcyjnej na terenie stargardzkiego więzienia jest jednym z elementów Rządowego Programu Pracy Więźniów.

- Program ten tworzyć mają trzy filary - wyjaśnia Patryk Pruński, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Stargardzie. - Zakłada on budowę czterdziestu hal produkcyjnych przy zakładach karnych. Przewiduje też rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów, a także ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.

W ramach pierwszego filaru zaplanowano budowę 40 hal przemysłowych zlokalizowanych przy zakładach karnych i aresztach śledczych, w których pracować będą więźniowie.

Jedna z takich hal produkcyjnych już w Polsce powstała. W czerwcu otwarto nową halę w Krzywańcu, na terenie tamtejszego zakładu karnego. W trakcie są inne podobne inwestycje. Jak informuje rzecznik stargardzkiego więzienia, trwają procesy inwestycyjne związane z rozbudową i przebudową już istniejącej hali zlokalizowanej na terenie Oddziału Zewnętrznego Dobrowo w Areszcie Śledczym w Koszalinie oraz budową kolejnej w Areszcie Śledczym w Poznaniu. Ma mieć ponad 900 metrów kwadratowych powierzchni. Jeszcze większa, bo o pow. 2.100 m.kw. ma być budowana na terenie Zakładu Karnego w Potulicach.

Szukają przedsiębiorców

W Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego odbyło się spotkanie z jej prezesem i przedstawicielami Stargardzkiej Izby Gospodarczej. Był na nim obecny ppłk Ryszard Chruściel, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Szczecinie i mjr Jarosław Dąbrowski, dyrektor Zakładu Karnego w Stargardzie. Prowadzono też rozmowy z udziałem przedstawicieli miasta.

- W trakcie spotkań, w których uczestniczyły władze Stargardu przedstawiono korzyści wynikające z zatrudnienia osadzonych dla kontrahentów, którzy ulokują swoją produkcję w halach zbudowanych na terenach jednostek penitencjarnych - dodaje Patryk Pruński. - Podkreślano również, jak ważną funkcję w resocjalizacji skazanych spełnia praca i jakie ma zalety dla samych osadzonych i ogółu społeczeństwa.

Na razie inwestycja jest na etapie ustalania warunków zabudowy.

- Wszystko tak naprawdę zależy od wielu osób i bardzo wielu instytucji - mówią przedstawiciele władz więzienia. - Koniec budowy nastąpi na pewno do 2023 r.

Wioletta Mordasiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.