W Stargardzie chcą uczcić pionierów miasta

Czytaj dalej
Wioletta Mordasiewicz

W Stargardzie chcą uczcić pionierów miasta

Wioletta Mordasiewicz

Niedługo stargardzianie po raz pierwszy uczczą pamięć o pierwszych powojennych mieszkańcach. Jedną z form uhonorowania tych ludzi ma być logo promujące zbliżające się wydarzenia

W maju tego roku stargardzianie po raz pierwszy wezmą udział w uroczystościach mających na celu uczcić pamięć o pierwszych mieszkańcach Stargardu, którzy po II wojnie światowej tworzyli podwaliny miasta.

Na 12 maja

Dzień Pionierów Stargardu został wyznaczony na 12 maja. Tak zdecydowali stargardzcy radni. Za podjęciem uchwały, związanej z nowym świętem, zagłosowało 16 z 23 radnych miejskich.

Nowe, lokalne święto pionierów zastąpiło inne. Z kalendarza zniknęła bowiem rocznica zdobycia Stargardu przez wojska radzieckie, celebrowana 5 marca, od 1946 r. Zamiast niej będziemy świętować Dzień Pionierów Stargardu.

Pod koniec marca do Stargardu zaczęli przybywać pierwsi osadnicy. W kwietniu ten proces nabrał tempa, by apogeum osiągnąć w maju. Ustanowienie święta jest formą uczczenia pierwszych osadników, tych znanych i nieznanych. Wszystkich, którzy mieli udział w odbudowie miasta.

- Celem wydarzenia jest uhonorowanie pierwszych mieszkańców Stargardu, bo to oni byli rzeczywistymi twórcami Starogrodu, od 7 maja 1946 roku Stargardu - wyjaśniają przedstawiciele miasta. - Pierwszymi Polakami w mieście byli jeszcze niedawni jeńcy wojenni i robotnicy przymusowi. W kolejnych tygodniach dołączali do nich osadnicy wywodzący się z różnych obszarów. Wielu z nich miało życiorysy naznaczone osobistymi tragediami. Wielu bezpowrotnie straciło domy i nigdy więcej nie zobaczyło rodzinnych stron. Dzięki ich pracy oraz zaangażowaniu, na obcym kulturowo obszarze, w trudnych i niebezpiecznych powojennych czasach, w atmosferze niepewności i niestabilności powstawało na nowo miasto.

Pionierzy tworzyli miasto od samych podstaw. Dzięki ich wysiłkowi odradzały się poszczególne dziedziny życia, począwszy na administracji poprzez gospodarkę, handel, przemysł, szkoły. Powstawały lecznice, tworzyły się ośrodki kultury, biblioteki, opieka społeczna odradzał się sport.

- Wśród nich byli kolejarze, urzędnicy, pocztowcy, strażacy, księża, lekarze, nauczyciele, sportowcy, spółdzielcy, harcerze i wielu innych często nieznanych z imienia i nazwiska ludzi, którzy tworzyli życie w zniszczonym mieście, budowali jego polskie oblicze i stawali się uczestnikami powolnego rodzenia się tożsamości jego mieszkańców - napisano w materiałach dotyczących prac nad uświetnieniem pierwszych stargardzian w powojennej rzeczywistości.

Konkurs na logo

Miasto ogłosiło konkurs na opracowanie projektu graficznego promującego Dzień Pionierów Stargardu. Zwycięzca konkursu na logo otrzyma nagrodę finansową w wysokości 800 zł. Prace można zgłaszać do 7 kwietnia br. Zwycięskie logo będzie umieszczane w folderach, na plakatach promujących święto pionierów, obchodzone 12 maja. Konkurs jest adresowany do wszystkich, którzy przygotują projekt graficzny. Może on mieć dowolną formę, ale musi zawierać hasło „Dzień Pionierów Stargardu”. Każdy uczestnik może zgłosić dowolną liczbę projektów graficznych. Zostaną one ocenione przez komisję konkursową, która weźmie pod uwagę walory estetyczne i graficzne projektu, oryginalność pomysłu, łatwość kojarzenia i zapamiętywania, oddanie tożsamości i specyfiki święta pionierów. Zwycięzcę poznamy do 13 kwietnia.

Powstanie też pomnik kolejarza, ponieważ kolejarze byli pierwszymi osadnikami. Rzeźba stanie na Rynku Staromiejskim. Jej twórcą jest pracownia, ta samo co wrocławskich krasnali.

Wioletta Mordasiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.