W Słupsku bez problemu wypłacają pieniądze z programu Dobry Start

Czytaj dalej
Zbigniew Marecki

W Słupsku bez problemu wypłacają pieniądze z programu Dobry Start

Zbigniew Marecki

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku wypłacił już 2 046 000 złotych w ramach rządowego programu Dobry Start. W środę dowiedzieliśmy się, że słupszczanie złożyli już w MOPR 5660 wniosków.

Celem rządowego programu jest pomoc rodzicom w zakupie wyprawek szkolnych dla dzieci. Świadczenie przeznaczone jest na każde dziecko rozpoczynające rok szkolny do 20. roku życia (dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności do 24 lat). Na jego przyznanie nie ma wpływu kryterium dochodowe, a także liczba dzieci w rodzinie.

Rodzice nie muszą w żaden sposób przyznanych środków rozliczać. Warto wiedzieć, że świadczenie jest zwolnione od podatku i nie wlicza się do dochodu przy staraniu się o inne formy wsparcia.

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek w tej sprawie. Prawo ma rodzic lub opiekun prawny, faktyczny, rodzic zastępczy w przypadku dzieci będących w pieczy zastępczej.

W Słupsku wniosek należy złożyć w MOPR. Do 30 listopada 2018 roku. Dokument, który wpłynie do MOPR w sierpniu, gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Na wnioski złożone w późniejszych terminach ośrodek będzie miał do dwóch miesięcy na ich rozpatrzenie.

- Z wniosków, które do nas złożono w związku z rządowym programem Dobry Start, 65 procent wpłynęło elektronicznie, a 35 procent papierowo. Środków na realizację programu nam nie brakuje, bo otrzymaliśmy całe zapotrzebowanie na wypłatę świadczeń. W praktyce program realizowany jest bezproblemowo. Na rozpatrzenie czeka jeszcze 425 wniosków - mówi Sebastian Ferens z MOPR w Słupsku.

Z naszej sondy wynika, że także w gminach, które otaczają Słupsk, program Dobry Start jest realizowany bez większych problemów.

Jak informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w skali kraju blisko 1,2 miliona świadczeń trafiło do rodzin w ramach realizacji rządowego programu Dobry Start. Rodzice złożyli ponad 2,3 mln wniosków, w tym większość, bo przeszło 1,35 miliona, drogą elektroniczną. W ciągu 1,5 miesiąca działania programu Dobry Start co 4. uczeń otrzymał już świadczenie. To 358,4 mln zł wsparcia, które trafiło do polskich rodzin. Najlepiej z wypłacaniem świadczeń z programu Dobry Start radzi sobie województwo warmińsko-mazurskie. Tam świadczenie otrzymało 52 proc. uprawnionych. Na drugim miejscu jest woj. świętokrzyskie (40 proc.), na trzecim podlaskie (37 proc.).

Zbigniew Marecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.