W rybnickim szpitalu mogą już wykonywać 150 testów dziennie PLUS

Czytaj dalej
Fot. AK
Aleksander Król

W rybnickim szpitalu mogą już wykonywać 150 testów dziennie PLUS

Aleksander Król

Działa już aparat do testów na koronawirusa w szpitalu w Rybniku. Sprzęt za ponad 800 tysięcy złotych kupiło miasto. Pozwala na wykonanie do 150 testów dziennie.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku pracuje już aparat do testów na koronawirusa. Lecznica uzyskała już niezbędne zgody Ministerstwa Zdrowia i podpisała umowę z NFZ. - W czwartek późnym popołudniem ruszyła aparatura. Codziennie wykonujemy testy na koronawirusa. Mamy już kilkanaście pozytywnych - mówi nam Michał Sieroń, rzecznik szpitala w Rybniku.

Przez weekend na 25 wykonanych testów w rybnickim szpitalu aż 10 było pozytywnych. COVID19 stwierdzono przede wszystkim wśród pracowników kopalni Jankowice. - Sprzęt idzie pełną parą, dzięki temu w izolatorium czekają teraz góra 2, 3 osoby - tłumaczy Sieroń. Urządzenie daje możliwość uzyskania wyników jednocześnie od 8 pacjentów, w czasie jednej godziny, co umożliwia testowanie w kierunku koronawirusa ok. 100 - 150 pacjentów dziennie.

Przypomnijmy, z budżetu miasta Rybnik przekazał 816 tysięcy złotych dla WSS nr 3 w Rybniku na aparaturę do przeprowadzenia testów na obecność wirusa. - Aktualnie ogromnym problem w walce z koronawirusem jest ilość zakażeń wśród pracowników szpitali, lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych - tłumaczył w kwietniu prezydent Piotr Kuczera. - Mam nadzieję, że to urządzenie sprawi, że w sytuacji zagrożenia będziemy mogli szybko przetestować pracowników służby zdrowia, by nadal mogli walczyć na pierwszej linii frontu. - tłumaczył Kuczera, dziękując przy okazji za poświęcenie wszystkim medykom.

Aparat do wykonywania testów został kupiony i zaczął działać w samą porę. Aktualnie na terenie Rybnika mamy największe ognisko zakażeń SARS-CoV-2 w województwie śląskim i jedno z większych w Polsce, ze względu na sytuację epidemiologiczną w KWK ROW Ruch Jankowice. W ciągu tygodnia (od 27 kwietnia do 3 maja) w Rybniku mamy 91 nowych przypadków zakażeń (aktualnie 132 osoby), o 140 osób wzrosła ilość osób na kwarantannie (aktualnie 316 osób).

Jednocześnie, aparat pozwala wykonywać testy nie tylko na obecność koronawirusa, ale w sposób automatyczny będzie wykonywał analizy molekularne infekcji i mechanizmów odporności na wiele innych wirusów, takich jak zakażenia żółtaczką, wirusowe zapalenie wątroby, HIV i wiele innych (MRSA, VRE, KPC Clostridium difficile, Norowirusów, HPV, RSV, HBV ) oraz m.in. genów onkologicznych typu BCR-ABL. Tego typu inwestycja wpłynie znacząco na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów szpitala na wyniki wymazów, a także zwiększy możliwości diagnostyczne dla mieszkańców Rybnika i powiatu.

Za 10 mln zł kupują m.in. respiratory

Z budżetu Państwa a także Urzędu Marszałkowskiego szpital w Rybniku pozyskał kwotę 10,2 mln zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na doposażenie placówki. Szpital kupi m.in. 8 respiratorów stacjonarnych, 2 respiratory transportowe, 13 urządzeń do wysokoprzepływowej terapii tlenem, aparat do prowadzenia terapii ECMO, 8 ssaków elektrycznych, 6 inhalatorów ultradźwiękowych, 4 szt. central monitorujących z kardiomonitorami, 8 łóżek intensywnego nadzoru z wyposażeniem i materacem przeciwodleżynowym, 40 pomp infuzyjnych przepływowych, 40 pomp infuzyjnych strzykawkowych, 3 wózki reanimacyjne z defibrylatorami, 5 izolatorów do transportu zakażonego, testy w kierunku SARS-COV-2...

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.