W kwietniu czeka nas 5-procentowa podwyżka za wodę i ścieki. Miasto też się do niej dorzuci...

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Leszek Kalinowski

W kwietniu czeka nas 5-procentowa podwyżka za wodę i ścieki. Miasto też się do niej dorzuci...

Leszek Kalinowski

Rada przyjęła uchwałę, dotyczącą podwyżki stawek za wodę i ścieki, a także uchwałę w sprawie dopłaty do nich przez miasto.

Dziewięć lat temu, kiedy miasto decydowało się na ogromne inwestycje, dotyczące kanalizacji i wodociągów, ustalono, że związane z nimi podwyżki nie będą większe niż 5 procent.

Taką deklarację złożył prezydent i słów dotrzymuje. Dlatego gdy w tym roku okazało się, że koszty znacznie się zwiększyły (inwestycje, wzrost podatku od nieruchomości, bieżąca wymiana starych sieci), miasto dopłaci różnicę między rzeczywistymi kosztami a obiecanymi 5 procentami. Radni pytali, po co zwiększać podatek od nieruchomości (z 1,3 do 2 procent), skoro potem miasto musi więcej dopłacać.

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk tłumaczył, że jest to konieczne, by wszyscy operatorzy mieli takie same stawki. Tylko elektrociepłownia (miasto ma w niej też udziały przez dwa lata płaci mniej, ale do 2017 będzie też płaciła 2 procent). Dzięki temu do budżetu miasta wpływa więcej pieniędzy.

Pytania radnych PiS Robert Górski skwitował: - Cała ta dyskusja nie ma sensu. Wszystko było tłumaczone na komisjach, ale wam się nie chce na nie chodzić. Zapisaliście się do dwóch.

- Jesteśmy wykształceni i mamy wiedzę, w odróżnieniu od pana, który jest indoktrynowany - stwierdziła Bożena Ronowicz.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.