W każdym z uczniów drzemie ukryty talent! Ręcznie wykonane ozdoby to dzieło dzieci.

Czytaj dalej
Fot. Teresa Juźko
Teresa Juźko

W każdym z uczniów drzemie ukryty talent! Ręcznie wykonane ozdoby to dzieło dzieci.

Teresa Juźko

Świąteczna rozmowa z Katarzyną Onuchowską i Agnieszką Bartkowiak - nauczycielkami Szkoły Specjalnej w Żarach i członkiniami fundacji „Serce za serce“.

Muszę przyznać, że ozdoby świąteczne jakie prezentowały panie swoim stanowisku są prawdziwą sensacją tegorocznego jarmarku.
Faktycznie, kolejki są bardzo długie i jest wielu zainteresowanych kupnem. Ludzie podziwiają staranność ich wykonania. To niezmiernie nas cieszy, ponieważ nie mogłybyśmy ich sprzedawać, gdyby nie zaangażowanie naszych podopiecznych z fundacji „Serce za serce“ ze Szkoły Specjalnej w Żarach. To ich małe arcydzieła.

Inicjatywa jest szalenie ważna i warto się trochę przemrozić, żeby osiągnąć zamierzony cel.

Zajęcia plastyczne podczas których wykonuje się podobne ozdoby są ważną częścią terapii osób niepełnosprawnych?
Jedną z najważniejszych. Ma to głęboki aspekt psychologiczny i socjalizacyjny. W trakcie ich wykonywania uczniowie potrafią się skupić i wyciszyć a patrząc na efekt końcowy, widać uśmiech na ich twarzach. Z niczego powstaje coś! My, jako nauczyciele, również doceniamy plastyczną część zajęć. Musimy przyznać, że to właśnie one sprawiają naszym uczniom wiele radości i pomagają zapomnieć o ograniczeniach. Jesteśmy z nich bardzo dumne. To naprawdę zdolne osoby, tyle tylko że przyszło im się mierzyć z pewnymi ograniczeniami.

Ludzie „z zewnątrz“ często nie zdają sobie sprawy, że uczniowie szkoły specjalnej mogą być tak uzdolnieni plastycznie. Ta niewiedza jest krzywdząca?
I to bardzo! Każda osoba zasługuje na szansę wykazania się swoimi umiejętnościami. Nie każdy może być w przyszłości uczonym, ale każdy ma w sobie jakiś ukryty talent. Ja wychodzę z tego założenia, gdy codziennie rano idę do pracy.

Panie: Katarzyna  Agnieszka są dumne ze swoich uczniów.
Teresa Juźko Panie: Katarzyna Agnieszka są dumne ze swoich uczniów.

Rozumiem, że środki zebrane ze sprzedaży ozdób zasilą konto fundacji „Serce za serce“?
Tak, w całości. Dzięki hojności naszych kupujących możliwe będą wyjazdy integracyjne dla podopiecznych, unowocześnianie sal lekcyjnych, jak i całego ośrodka. Oprócz takich działań - wytwory rąk naszych podopiecznych wystawiamy nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale i na Wielkanoc, w Dni Żar - na konto fundacji można przekazywać jeden procent podatku. Wszystkie szczegóły są dostępne na stronie internetowej naszej szkoły oraz fundacji „Serce za serce“

Z niczego powstaje coś! My, jako nauczyciele, również doceniamy plastyczną część zajęć.

Dzisiaj pogoda dopisała, ale wiem, że jesteście Panie obecne na jarmarku od samego początku. Było zimno, padał deszcz... Skąd tak silna motywacja?
Po prostu inicjatywa jest szalenie ważna i warto się trochę przemrozić, żeby osiągnąć zamierzony cel. Lubimy swoją pracę, sprawia nam ona wiele radości i satysfakcji, więc kto przejmowałby się niekorzystną pogodą. Poza tym zawsze można napić się ciepłej herbatki na rozgrzanie a na głowy nam przecież nie pada (śmiech).

Czego życzyć Paniom w Nowym Roku?
Chyba tylko zdrowia i radości, bo przekonałyśmy się, że to jest w życiu najważniejsze.I oczywiście pogody ducha i uśmiechu na ustach wszystkim naszym podopiecznym „Serca za serce”

Teresa Juźko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.