W grudniu ma ruszyć nowy żłobek w Szczecinie

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Anna Folkman

W grudniu ma ruszyć nowy żłobek w Szczecinie

Anna Folkman

Pierwszeństwo mają dzieci czekające na miejsce na Warszewie. Termin oddania do użytku żłobka na osiedlu Sienno przy ul. Łącznej w Szczecinie mija 30 listopada.

Zakończyła się realizacja drugiego etapu osiedla mieszkaniowego Sienno położonego malowniczo na Wzgórzach Warszwewskich. Pierwsi najemcy mieszkań otrzymali klucze 7 listopada podczas uroczystego oddania osiedla do użytku.

- To kolejna inwestycja Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego obejmująca budowę 13 budynków mieszkalnych u zbiegu ulic Łącznej, Pelikana i Flaminga w Szczecinie stanowiących II etap realizacji osiedla mieszkaniowego „Sienno”. W budynkach powstało łącznie 267 lokali mieszkalnych, 1 lokal użytkowy (żłobek) oraz 4 garaże wbudowane w budynki - podaje Marcin Nieradka, rzecznik prasowy Szczecińskiego TBS. - W ramach zagospodarowania terenu osiedla powstała infrastruktura sportowo- rekreacyjna, plac zabaw dla dzieci, plac z fontanną i małą architekturą stanowiący miejsce spotkań i rekreacji mieszkańców oraz drogi osiedlowe i parkingi.

Pierwsi mieszkańcy otrzymali klucze, ale żłobek nie został jeszcze przekazany.

- Szczecińskie TBS nie przekazało nam jeszcze żłobka. Jeżeli jednak chodzi o nabór, dzieci przyjmowane będą z listy oczekujących do przyjęcia w Żłobku Miejskim nr 9 przy ul. Brytyjskiej - informuje Agnieszka Rojek, dyrektor Zespołu Żłobków Miejskich w Szczecinie.

- Prace w chwili obecnej są już w fazie końcowej. Termin oddania obiektu mija 30 listopada - podaje Sylwia Cyza-Słomska z urzędu miasta. - Placówka powinna zacząć funkcjonować w grudniu, a pierwszeństwo w przyjęciu będą miały dzieci z początku listy oczekujących. Obecnie Żłobki Miejskie przygotowują się do postępowań rekrutacyjnych dla kadry, która będzie tam pracowała.

Kolejka do żłobków miejskich nie maleje od lat. 1 września po przyjęciu dzieci na wolne miejsca nadal czekało 1,5 tys. maluchów. Listy zaczęły się wydłużać od kiedy rodzice zorientowali się, że od razu po uzyskaniu numeru PESEL można zapisać dziecko do systemu w kolejce do żłobka. Mamy mają roczne urlopy, wpisują dzieci i czekają. Czas oczekiwania na żłobek to i tak od około jednego do 1,5 roku. Nic dziwnego zatem, że rodzice robią to tylko, kiedy jest możliwość. W Szczecinie funkcjonuje 8 żłobków miejskich zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Opieką objętych jest tam 910 dzieci, w żłobkach niepublicznych 551 dzieci. Oprócz placówek publicznych i niepublicznych w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych przez prezydenta wpisanych jest ponadto 10 klubów dziecięcych, dysponujących miejscami dla 152 dzieci. Razem, liczba miejsc opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3 w Szczecinie wynosi 1613. Miasto podjęło działania zmierzające do stworzenia kolejnych takich miejsc. Powstać ma np. żłobek przy ul. Kormoranów.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.