W gminie Stargard wzrosły opłaty za groby

Czytaj dalej
Wioletta Mordasiewicz

W gminie Stargard wzrosły opłaty za groby

Wioletta Mordasiewicz

Mieszkańcy gminy będą teraz więcej płacić za korzystanie z cmentarzy komunalnych i urządzeń cmentarnych. Ostatnio opłaty były podwyższane niecałe 1,5 roku temu, dlatego budzą sprzeciw.

Na terenie gminy Stargard znajduje się sześć cmentarzy komunalnych. Jeszcze do niedawna mieszkańcy za prawo do użytkowania pojedynczego grobu ziemnego przez 20 lat dla osoby dorosłej lub grobu pogłębionego do pochówku dwóch trumien ułożonych piętrowo, płacili 200 zł 38 gr. W tym przypadku podwyżka wyniesie ponad 60 zł.

- Jestem przeciwny aż tak dużej podwyżce - oponował na ostatniej sesji rady gminy Mariusz Sikorski, radny z Grzędzic. - Zrobiłem sobie zestawienie, jak wyglądają koszty i kiedy były podwyżki opłat. Jeśli ta uchwała wejdzie w życie stawki wzrosną o ok. 30 procent. Ja rozumiem, że koszty rosną, ale bez przesady. Przeanalizowałem sytuacje w innych gminach i nie uważam, by ta podwyżka teraz była zasadna.


Ostatnia podwyżka opłat za korzystanie z cmentarzy i urządzeń komunalnych została w gminie wprowadzana niespełna 16 miesięcy temu.

- Jeżeli ta podwyżka przejdzie, to będzie to skutkowało wzrostem dochodu gminy o 6 tysięcy złotych - kontynuował Mariusz Sikorski. - Ta kwota nie ma większego znaczenia dla gminy, ale podwyżka dla przeciętnego mieszkańca ma znaczenie.

Tego samego zdania był radny Józef Tracz.

- Nie możemy szukać dochodu w tej kwestii - komentuje radny z Ulikowa.

Wniosek formalny o zdjęcie tego punktu z porządku obrad nie zyskał większości. Przeciwko podwyżkom zagłosowali też Wiesława Kuśnierz i Maciej Lipka.


- To nie są wcale przerażające koszty - uważa Kazimierz Szarżanowicz, wójt gminy Stargard. - Te 6 tysięcy złotych wpływu w stosunku do 50 tysięcy złotych, jakie średnio rocznie wydajemy na utrzymanie cmentarzy, nie jest kwotą wysoką. Przygotowując ten projekt uchwały wziąłem wszystko pod uwagę. I uważam, że absolutnie żadnej krzywdy mieszkańcom nie robimy. Zasiłek pogrzebowy wynosi ok. 4 tys. zł. Z drugiej strony mieszkańcy, krewni zmarłych mają coraz wyższe wymagania.

Wpływy z sześciu gminnych cmentarzy wyniosły w ub. r. nieco ponad 20 tysięcy złotych.

- Łączny koszt utrzymania cmentarzy w tym roku wyniesie prawie 52 tysiące złotych - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Opłata na 20 lat za grób dziecka wynosi teraz ponad 130 zł, a za dwumiejscowy rodzinny - 491,37 zł. Za prawo użytkowania przez 99 lat grobu murowanego, pojedynczego zapłacić trzeba ponad 1034 zł, dwumiejscowego prawie 2066 zł. Wcześniej te opłaty wynosiły odpowiednio 795,43 zł i 1589,35 zł.

Włodarze gminy dodają, że w 2016 r. za 5 tys. zł wymieniono bramę wjazdową na cmentarz w Pęzinie, a prawie 10 tys. zł wydano na cięcia pielęgnacyjne zieleni na gminnych cmentarzach.

Wioletta Mordasiewicz

Wioletta Mordasiewicz, dziennikarz. W Głosie Szczecińskim pracuję od 2004 roku. Zajmuję się bieżącymi sprawami Stargardu i powiatu stargardzkiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.