Łukasz Klimaniec

W Bielsku-Białej naładujesz już auto prądem za darmo

W Bielsku-Białej naładujesz już auto prądem za darmo Fot. Fot. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Pierwsza w regionie stacja ładowania samochodów elektrycznych została wczoraj uruchomiona na terenie parkingu Gemini Park. Ładowarka firmy Greenway Infrastructure Poland znajduje się na podziemnym parkingu. Urządzenie umożliwia jednoczesne podłączenie czterech pojazdów.

Pierwszą stację ładowania samochodów elektrycznych zamontowała w Bielsku-Białej Greenway Infrastructure Poland, która tworzy sieć blisko 200 takich ładowarek. Warto dodać, że Greenway Infrastructure Poland buduje w Polsce największą i najbardziej zróżnicowaną sieć ładowarek do samochodów elektrycznych. Już w tym roku będzie można wyjechać samochodem elektrycznym z Krakowa do Gdańska, a po drodze szybko uzupełnić zasilanie z ładowarek Greenway. Do końca 2018 roku sieć będzie liczyć 75 stacji szybkiego ładowania. Do połowy 2020 roku na najważniejszych trasach w Polsce powstanie sieć licząca prawie 200 punktów różnego typu ładowania. Łączymy Polskę, łączymy Europę!

- Bielsko-Biała to jeden z naszych punktów na mapie Polski - mówi Rafał Czyżewski, prezes zarządu Greeenway Infrastru-cture Poland. - Podęliśmy decyzję o budowie stacji w głównych miastach i przy głównych drogach, by stworzyć możliwość swobodnego poruszania się samochodami elektrycznymi. Staramy się lokalizować stacje w miejscach, które są przyjazne dla kierowców, gdzie można spędzić kilkanaście czy kilkadziesiąt minut na zakupach czy w restauracji. Cieszy nas także bardzo fakt, że nasza ładowarka stanęła w mieście o dużych osiągnięciach w zakresie poprawiania jakości powietrza - zaznaczył.

- Urządzenie ładuje prądem stałym w przeciwieństwie do tradycyjnego gniazdka domowego, gdzie mamy prąd zmienny. Ta stacja ładuje mocą do 50 kilowatów, co oznacza, że naładowanie nissana leafa zajmuje około 30 minut - zaznaczył Czyżewski.

W dalszej części:

 • Prąd za darmo, ale jak się ładuje?
 • Gemini Park jako ambasador klimatu
 • Co mówią właściciele "elektryków"
Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.