Uznane w Polsce autorytety bronią pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie: To dzieło sztuki, niech trafi na listę zabytków!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęs

Uznane w Polsce autorytety bronią pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie: To dzieło sztuki, niech trafi na listę zabytków!

Andrzej Plęs

W obronę rzeszowskiego pomnika Czynu Rewolucyjnego zaangażowały się uznane autorytety w dziedzinie historii sztuki w Polsce. Wydaje się, że sprawa jego burzenia to dla rządzącej ekipy w województwie gorący kartofel. Czy uda się przeciągnąć temat, aż miną jesienne wybory samorządowe?

Krakowscy historycy sztuki uznali, że próba wyburzenia pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie to zbrodnia na sztuce, estetyce i układzie urbanistycznym miasta. Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej uznaje natomiast, że ten pomnik upamiętnia zbrodnie totalitaryzmu komunistycznego i dlatego musi zniknąć.

Język sztuki po jednej stronie, język historii po drugiej, żadnej płaszczyzny porozumienia. Może zdecydować język polityki: zburzyć, zgodnie z przekazem ideologicznym rządzącej formacji politycznej, czy pozostawić, zgodnie z interesem politycznym… rządzącej formacji politycznej. Bo próba wyburzenia tego giganta może wywołać masowy sprzeciw społeczny. I to byłby bardzo niepragmatyczny ruch przed wyborami. A zawsze w perspektywie mamy jakieś wybory.

I dlatego władza zapewne modli się, by ojcowie bernardyni, na których terenie pomnik stoi, zdecydowali o rozbiórce sami. A ojcowie bernardyni najwyraźniej nie kwapią się z podjęciem decyzji, czekając, aż zgodnie ze wskazaniami tzw. ustawy dekomunizacyjnej decyzję podejmie wojewoda podkarpacki.

W 40-letniej historii istnienia tego pomnika przez połowę tego czasu towarzyszyła mu narracja: burzyć, bo… oraz - nie burzyć, bo... Ostatnio spór przybiera na sile, wylał się już daleko poza miasto i poza województwo.

W dalszej części przeczytasz:

 • jakie stanowislko w sprawie pomnika zajmuje wojewódzki konserwator zabytków
 • jakie opinie na temat pomnika mają krakowscy historycy sztuki
 • jakie są możliwe scenariusze w temacie: rozbiórka pomnika
Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Andrzej Plęs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.