Uważajcie na torowiskach i podczas omijania autobusów

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny

Uważajcie na torowiskach i podczas omijania autobusów

Mariusz Parkitny

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że kolizje z tramwajami i autobusami nie należą do rzadkości. Sprawcami zdarzeń na torowiskach są najczęściej kierowcy spoza Szczecina. Ale zdarza się, że zagapi się też motorniczy.

W 2015 roku doszło w Szczecinie do 20 wypadków z udziałem tramwajów i 205 kolizji. Rok wcześniej wypadków było 28, a kolizji 228. Zwiększyła się liczba kolizji z winy własnej motorniczych 23 w 2014 r. do 33 w 2015 r.

- Mając na uwadze prowadzoną w 2015 roku modernizację Zajezdni Pogodno jak również modernizację torowisk, a co za tym idzie szereg zmian tras na poszczególnych liniach tramwajowych, należy stwierdzić, że nastąpiła pozytywna poprawa w eksploatacji tramwajów w ruchu miejskim. Motorniczowie mający najwięcej kolizji z winy własnej zostaną zgłoszeni na dodatkowe doszkolenie przez naszych instruktorów nauki jazdy – mówi Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Widać, że szkolenia przynoszą efekty. Od początku tego roku było 118 kolizji z udziałem tramwajów. Wina motorniczego była w 21 przypadkach. W pozostałych 91 przypadkach winę ponoszą głównie kierowcy.

Od stycznia do września doszło do 25 wypadków z udziałem tramwajów. W żadnym wypadku winy nie poniósł motorniczy.
Sporo kolizji i wypadków notowanych jest z udziałem autobusów. Tu też głównie winę ponoszą kierowcy aut.

Od początku roku doszło do 311 kolizji. Kierowcy autobusów odpowiadają za 133 z nich. W 164 przypadkach winę ponoszą kierowcy aut osobowych.

W tym samym czasie (styczeń - wrzesień 2016r.) doszło do 114 wypadków z udziałem autobusów. W 11 przypadkach zawinili kierowcy autobusów, w 30 przypadkach kierowcy samochodów. 73 postępowań jest w trakcie wyjaśniania przez policję.

Mariusz Parkitny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.