USC w Stargardzie podsumowało miniony rok. Jest więcej ślubów!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Emilia Chamczewska
Wioletta Mordasiewicz [email protected]

USC w Stargardzie podsumowało miniony rok. Jest więcej ślubów!

Wioletta Mordasiewicz [email protected]

Urząd Stanu Cywilnego podsumował ubiegłoroczną działalność. Nieco więcej ślubów, więcej o prawie setkę noworodków. Ciekawostką jest, że urodziło się więcej chłopców niż dziewczynek.

Na ślubnym kobiercu Urzędu Stanu Cywilnego w Stargardzie oraz kobiercach miejscowych kościołów stanęły w 2016 roku 572 pary. Rok wcześniej ślub brało mniej, bo 556 par.

Wysyp w sierpniu

Ślubów wyznaniowych było w tym roku 311. Liczba małżeństw zawieranych w Stargar-dzie z roku na rok notuje wzrost, choć nie jest on duży. Rocznie kilkanaście par więcej - to tendencja obserwowana od kilku lat - decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego.


- Najwięcej ślubów jest zazwyczaj w miesiącach wakacyjnych i tak było także w ubiegłym roku - mówią pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Stargardzie.

Stan cywilny w czerwcu zmieniło 79 par zakochanych. Natomiast w lipcu obrączki założyło 77 par, a w sierpniu aż 111 par. Dla porównania rok temu w tym miesiącu wakacyjnym TAK powiedziało 98 par. Zdecydowanie mniejszą popularność miały miesiące jesienno - zimowe. Stan cywilny zmieniało miesięcznie kilkanaście par. Dla przykładu w styczniu i lutym pracownicy USC wystawili po 14 aktów małżeństwa, w marcu 16, ale już w kwietniu 34, a w maju 50.

W tym roku po raz drugi można było zawierać związki małżeńskie poza urzędem. Młode pary z takiej możliwości korzystały.

- W naszym USC zawarto w ubiegłym roku 216 ślubów cywilnych, w tym poza lokalem mieliśmy 18 - informują pracownicy USC. - Rok temu było ich 11

.

Kierownik i jego zastępca udzielali ślubów w różnych miejscach.

- Były to głównie lokale weselne - mówi Piotr Bogdał, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Stargardzie. - W okresie letnim odbywały się one głównie w letnich ogródkach. W miesiącach jesienno - zimowych w lokalach. Śluby poza urzędem były udzielane w Stargardzie oraz na terenach gmin Stargard i Kobylanka.

Maja i Antoni

W 2016 roku zanotowano 1167 urodzeń, w tym 171 dzieci rejestrowanych w stargardzkim urzędzie było urodzonych za granicą. W roku poprzedzającym na świat przyszły 1073 maluchy. 16 - dzieci urodzonych rok temu było martwych.

Było też 9 przysposobień. Jeśli chodzi o płeć dziecka, więcej było chłopców niż dziewczynek, choć ta przewaga nie była duża. Dziewczynek było 482, a chłopców 485. W roku 2015 było odwrotnie. Noworodków płci żeńskiej było o 7 więcej. Najpopularniejsze imiona nadawane dziewczynkom w minionym roku to Maja, Zofia, Julia, Zuzanna, Lena, Hanna, Amelia, a dla chłopców to Antoni, Szymon, Jakub. Rok temu najbardziej popularnej byli Lena i Szymon.

W 2016 roku było 667 zgonów, w tym 18 osób zmarło za granicą. Zgonów było o jeden mniej niż w 2015 r.

Wioletta Mordasiewicz [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.