Uniwersytet dołącza do protestu przeciwko „ustawie 2.0”

Czytaj dalej
Małgorzata Klimczak

Uniwersytet dołącza do protestu przeciwko „ustawie 2.0”

Małgorzata Klimczak

Kilkudziesięciu naukowców Uniwersytetu Szczecińskiego podpisało „List popierający protest przeciwko Ustawie 2.0”. Uczelnia w piątek planuje pikietę.

Uniwersytet Szczeciński to kolejna uczelnia, która dołączyła do ogólnopolskiego protestu przeciwko reformie szkolnictwa wyższego w takiej formie, jaką zaproponowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Naukowcy opublikowali list otwarty na facebooku. Wśród zagrożeń, które niesie nowa ustawa wskazują m.in. rady uczelni, posiadające szerokie uprawnienia wobec rektora oraz prawo decydowania o rozwoju, w tym i przez uruchamianie jednych, likwidowanie innych kierunków badań, co godzi w wolność nauki, które miałoby się składać w większości z osób spoza społeczności akademickiej, na wzór rad nadzorczych w biznesie.

W liście czytamy: „Uważamy, że tylko w pełni autonomiczna uczelnia wyższa może oferować wymiar aktywności, edukacji i refleksji alternatywny wobec aktualnie obowiązujących koniunktur gospodarczych i politycznych. Nie negujemy potrzeby konsultowania funkcji uczelni z jej najbliższym otoczeniem społecznym, ale uważamy, że uczelnia wyższa pozbawiona autonomii to zaprzeczenie europejskiej tradycji akademickiej”.

Naukowcy zwracają też uwagę na elementy reformy dotyczące w największym stopniu szkół wyższych spoza ścisłego centrum, dziedziczącego wielowiekową tradycję uniwersytecką. Koncentracja pieniędzy dla najlepszych w ocenie ministerstwa uczelni, oznacza odbieranie ich tym, którzy nie spełnią narzucanych kryteriów. To może się zdarzyć w Szczecinie.
W piątek o godz. 18 przed rektoratem Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się protest zorganizowany przez komisję uczelnianą NSZZ „Solidarność”.

Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.